Češi více používají moderní léky. Ty jsou ale dražší

Každý Čech loni spotřeboval léky v průměru za pět a půl tisíce korun. Za posledních pět let je to nejvyšší částka. Počet balení se ale snížil na dvacet devět a půl. Vyplývá to z výroční zprávy Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky

Léky | Foto: Jason Rogers, CC BY 2.0

Podle ředitel ústavu Martina Beneše stojí za finančním nárůstem také fakt, že k českým pacientům se dostaly moderní drahé léky.

„Faktorů je víc. Jedním z nich je vyšší dostupnost biologické léčby a vysoce účinných léčivých přípravků pro léčbu závažných onemocnění. Tyto léky jsou samozřejmě významně dražší. Takže se dá říct, že nárůst spotřeby odpovídá tomu, že je více léčených pacientů i těmi nejnáročnějšími léky,“ řekl Beneš.

Nárůst ale podle něj také ovlivnil prodej léků do zahraničí. „Mezi další faktory, které se promítly do výsledných čísel, nepochybně patří i část prodeje léků z České republiky do evropských zemí. A to hlavně díky tomu, že léky pro české pacienty patří mezi jedny z nejlevnějších,“ dodal Beneš.

Tereza Janouškovcová Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme