Češi začali více investovat do rizikovějších podílových fondů

Lidé v tuzemsku začali více investovat do rizikovějších podílových fondů. A to formou pravidelných investic. Faktorů, které toto chování ovlivnilo, je podle vedoucího analytika společnosti Fincentrum Josefa Rajdla hned několik. Jedním z nich je ale i diskuze o důchodové reformě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze v trezoru | Foto: Free Stock Photos

„Zaprvé je to dáno vývojem trhu, kdy pravidelné investice získávají své místo a společnosti, které je nabízejí, je začaly více rozvíjet. Dále je to také kombinací dobrých příležitostí, které přinesla krize. V neposlední řadě to také do značné míry ovlivňuje současné diskuze o důchodové reformě,“ upřesnil Rajdl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl ve Světě o desáté.

Za povšimnutí také v této souvislosti stojí to, že stagnuje prodej penzijního připojištění. „Penzijní připojištění nebylo nikdy příliš bráno jako spoření na stáří. Spíše to bylo bráno jako produkt, kde lze získat státní podporu. V současnosti má penzijní připojištění asi čtyři a půl milionu lidí. To znamená, že už je na vrcholu,“ poznamenal Rajdl.

Jestli se nyní začnou lidé v Česku více starat o své finance ale není jisté. „Bylo by dobré, kdyby tomu tak bylo, ale musí určitě dojít k vyšší úrovni finanční gramotnosti, aby k tomu došlo,“ podotkl vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Podle něj bude ještě nějakou dobu trvat, než se dostaneme na úroveň jiných vyspělých evropských zemí. „Průměrný Čech má například v podílových fondech v řádu desetitisíců korun a průměrný Evropan v západní Evropě tam má v řádech statisíců korun,“ řekl Rajdl.

Kromě toho, že se ze strany Čechů zvyšuje zájem o investice do rizikovějších podílových fondů, narůstá také jejich zájem o využívání finančních poradců.

Lenka Buriánková, Martin Křížek, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme