Česká ekonomika jde nahoru

Výkonnost naší ekonomiky loni rostla nejvíce od roku 1996. Hrubý domácí produkt podle statistických údajů vzrostl v roce 2001 o 3,6 procenta, zatímco v předchozím roce jen o 2,9 procenta. Česko tak loni v růstu HDP s přehledem předstihlo Evropskou unii, Spojené státy i Japonsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

železárna | Foto: Svaz průmyslu a dopravy ČR

Tahounem domácí ekonomiky v loňském roce byly zejména tržní služby - tedy doprava, skladování a telekomunikace. Předsedkyně Českého statistického úřadu Marie Bohatá očekává podobný příznivý vývoj i letos. "Náš model "protahuje" vlastně tu dynamiku z dřívějších období a vychází nám pro příští kvartál meziročně 3,1 procenta a v tom srovnání mezi kvartály by to bylo asi 0,8."

A jak tento příznivý vývoj ekonomiky ovlivňuje běžného spotřebitele? "Spotřeba domácností rostla v minulém roce dokonce rychleji než hrubý domácí produkt - bylo to o 3,7 procenta a dá se očekávat, že s růstem HDP poroste spotřeba domácností dále. Podílí se na tvorbě hrubého domácího produktu více než polovinou - 53 procenty," uvedla Marie Bohatá.

Marika Táborská, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme