Česká ekonomika je na německé stále závislá, připomíná ekonom

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se vypravil na svou první zahraniční návštěvu a zamířil do Německa. Těsné vztahy Česka, Německa a Rakouska dnes daleko víc ovlivňují ekonomické otázky. Odborníci připomínají, že česká ekonomika je na německé přímo závislá. Opačně už to ale příliš neplatí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finance, ekonomika, kalkulačka | Foto: Free Digital Photos

Německo je pro Českou republiku dosud největším obchodním partnerem. Závislost ekonomik obou zemí podle politologa a ekonoma Petra Robejška odpovídá tomu, že na jedné straně žije osmdesát milionů obyvatel a druhé deset.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog a ekonom Petr Robejšek ve Světě o jedné.

„Pro českou ekonomiku navíc i geopoliticky je to rozhodně snesitelnější závislost, než závislost směrem na východ. V tomto ohledu bych vždycky preferoval závislost směrem k Německu,“ řekl Robejšek. Úměrně své velikosti je podobně významným partnerem pro Česko i Rakousko.

Jestli se nyní ekonomická závislost Česka na Německu ještě zvyšuje, si netroufá zatím Robejšek odhadovat. „Zatím bych se bránil nějakým závěrečným úsudkům. Například se nás týká to, že v Německu v prvním kvartálu poklesl o sedm procent dovoz. V tomto kvartálu se trochu zvýšil německý hospodářský růst, ale vnitřní poptávka, která je pro německou ekonomiku klíčová, naopak stagnuje a spíše se dá říct, že klesá,“ podotkl.

Případný, a jen teoretický, kolaps české ekonomiky by sice tu německou nepoložil, nicméně by ji ovlivnil. „Česká ekonomika dodává německé straně mnohé prefabrikáty. Pak jsou tady výrazné vazby pokud jde o výrobu vozidel. Ale takový kolaps české ekonomiky nehrozí,“ dodal politolog a ekonom Robejšek.

Václav Sochor, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme