Česká ekonomika mírně zpomalila

Ekonomický růst se oproti očekávání v první čtvrtině roku zpomalil z 2,7 na 2 a půl procenta. Jde o nejnižší meziroční přírůstek HDP za čtvrtletí od konce roku 1999. Podepsal se na tom především nepříznivý výsledek zahraničního obchodu. Čekalo se totiž, že kromě osobní spotřeby právě on potáhne ekonomiku země nahoru. Republika zaostala ekonomickým růstem za Maďarskem i Slovenskem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Podle Davida Marka z Patria Finance poroste česká ekonomika i nadále, nárůst HDP v dalším období se pravděpodobně udrží mezi dvěma a čtyřmi procenty. "Na růstu české ekonomiky se v prvním čtvrtletí letošního roku podílela především domácí poptávka, to znamená spotřeba domácností a hrubá tvorba fixního kapitálu, čili investice. Naopak negativně se do HDP promítlo snížení tvorby zásob a poněkud méně příznivý vývoj zahraničního obchodu se zbožím a službami."

V druhém čtvrtletí růst HDP mírně zpomalí. V porovnání s prvním kvartálem letošního roku pravděpodobně klesne o jednu desetinu na 2,4 procenta. Na jeho tvorbě se bude i nadále podílet především spotřeba domácností a investice. Podle analytika Raiffeisenbank Ivo Nejdla je další vývoj české ekonomiky závislý i na situaci ve světě, zejména v západní Evropě. "Nečekáme, že by v druhém a třetím čtvrletí HDP vzrostl výrazněji než v 1. kvartále. Významného zlepšení však dosáhneme ve 4. kvartálu, kde růst dosáhne 3,5 procenta."

Výkonnost naší ekonomiky sice roste stále rychleji než v zemích západní Evropy, k tomu aby dohnala jejich úroveň, bude ale potřebovat celá desetiletí. Analytici předpokládají, že horší výsledek HDP může mírně oslabit korunu.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme