Česká ekonomika příští rok vzroste o 2,4 procenta, odhaduje ministerstvo financí

České hospodářství v příštím roce poroste o téměř dvě a půl procenta. Růst odhaduje ministerstvo financí. Přestože se české ekonomice daří, oproti loňskému roku naopak výrazně zpomaluje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka Praha | Foto: Eva Odstrčilová | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo financí tak zlepšilo odhad růstu ekonomiky jak pro letošní rok, tak i pro ten příští. Důvodem zlepšení odhadu je hlavně dobrá kondice hospodářství a také lepší výsledky zahraničního obchodu.

„Klíčovým faktorem růstu české ekonomiky je hlavně spotřeba domácností. Také platí, že jak ministerstvo financí, tak i ČNB očekávají pro rok 2017 pozitivní obrat na straně investičních výdajů. Ty se vrátí k růstu v souvislosti se silnějším přítokem prostředků z evropských fondů,“ vysvětluje hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za růst české ekonomika podle Miroslava Nováka může hlavně nízká inflace a nezaměstnanost.

Přesto se ale finanční resort ve výhledu ekonomiky drží při zemi. Česká národní banka je ve svých odhadech mnohem optimističtější. Podle ní vzroste české hospodářství o 2,8 procenta.

Česká národní banka bude korunu oslabovat zřejmě až do poloviny příštího roku, rozhodla rada

Číst článek

V minulém roce si česká ekonomika vedla mnohem lépe, rostla o čtyři a půl procenta. Za oslabením ekonomiky stojí především vývoj v eurozóně, na kterou je české hospodářství silně navázané. Důvodem je také ukončení čerpání peněz z evropských fondů.

Malá inflace i nezaměstnanost

Z nich se peníze vynakládaly především na výstavbu silnic nebo nemocnic. Tyto investice byly v loňském roce hlavním tahounem české ekonomiky. Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka hraje ve prospěch oživení ekonomiky i slabá inflace a nízká nezaměstnanost.

V roce 2018 nás čeká přebytek veřejných financí, očekává Babišovo ministerstvo

Číst článek

"Oproti předchozím letem si členové domácností našli práci, panuje tedy velice nízká nezaměstnanost. Vzhledem k tomu, že je velmi nízká inflace a firmám se většinou daří, zvyšují se tím pádem i tržby. Domácnostem díky tomu zároveň rostou mzdy a to se potom odráží také v dalším segmentu ekonomiky, jako je třeba maloobchod,“ dodává Novák.

Jen v říjnu si práci hledalo přibližně 366 tisíc lidí, a to je nejméně od prosince roku 2008. Hlad zaměstnavatelů po nových pracovnících se tak ještě zvyšuje.

Zuzana Švejdová, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme