Česká ekonomika roste

Výkonnost české ekonomiky roste. Podle Českého statistického úřadu vzrostl hrubý domácí produkt za druhé čtvrtletí meziročně ve stálých cenách o 3,9 % . To svědčí o tom, že hospodářský vzestup pokračuje a domácí ekonomika je silná i pod vlivem současných negativních změn, ke kterým dochází ve světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle předsedkyně úřadu Marie Bohaté k tomuto výsledku přispěli především investice a také spotřeba domácností. "Domnívám se, že dobrá zpráva je ta, že zpomalení vývoje světové ekonomiky včetně ekonomiky evropské se do ekonomického vývoje v České republice zatím nepromítlo."

Podle Bohaté tedy naše hospodářství zatím neovlivnilo zpomalení vývoje světové, zejména evropské ekonomiky. "Jde o to, jaký je profil naší ekonomiky a především zpracovatelského průmyslu. Někteří analytici měli obavy z té těsné provázanosti naší a německé ekonomiky, ale ukazuje se, že jsou zde nejenom možná rizika, ale že investice, které sem přicházejí, přinášejí nové technologie, lepší organizaci práce. Výsledkem toho jsou kvalitnější výrobky a při té stálé výhodě v nízké ceně práce ty naše výrobky v konkurenci obstojí."

Hlavní ekonom Raiffaisen bank Pavel Mertlík ale vidí i rizika. "Tato pozitivní čísla v sobě skrývají dva malé mráčky. Prvním z nich je svědectví o oslabeném přírůstku v průmyslové výrobě. Zde se zřejmě už projevuje vliv velkého oslabení konjunktury v západní Evropě. Druhým je velký přírůstek spotřeby domácností, který svědčí o tom, že domácí poptávka roste a směrem do budoucna by mohla vytvářet i určité inflační tlaky, takže toto číslo by mělo být sledováno zejména centrální bankou."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme