Česká ekonomika roste

Výkonnost české ekonomiky roste. Podle Českého statistického úřadu vzrostl hrubý domácí produkt za druhé čtvrtletí meziročně ve stálých cenách o 3,9 % . To svědčí o tom, že hospodářský vzestup pokračuje a domácí ekonomika je silná i pod vlivem současných negativních změn, ke kterým dochází ve světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle předsedkyně úřadu Marie Bohaté k tomuto výsledku přispěli především investice a také spotřeba domácností. "Domnívám se, že dobrá zpráva je ta, že zpomalení vývoje světové ekonomiky včetně ekonomiky evropské se do ekonomického vývoje v České republice zatím nepromítlo."

Podle Bohaté tedy naše hospodářství zatím neovlivnilo zpomalení vývoje světové, zejména evropské ekonomiky. "Jde o to, jaký je profil naší ekonomiky a především zpracovatelského průmyslu. Někteří analytici měli obavy z té těsné provázanosti naší a německé ekonomiky, ale ukazuje se, že jsou zde nejenom možná rizika, ale že investice, které sem přicházejí, přinášejí nové technologie, lepší organizaci práce. Výsledkem toho jsou kvalitnější výrobky a při té stálé výhodě v nízké ceně práce ty naše výrobky v konkurenci obstojí."

Hlavní ekonom Raiffaisen bank Pavel Mertlík ale vidí i rizika. "Tato pozitivní čísla v sobě skrývají dva malé mráčky. Prvním z nich je svědectví o oslabeném přírůstku v průmyslové výrobě. Zde se zřejmě už projevuje vliv velkého oslabení konjunktury v západní Evropě. Druhým je velký přírůstek spotřeby domácností, který svědčí o tom, že domácí poptávka roste a směrem do budoucna by mohla vytvářet i určité inflační tlaky, takže toto číslo by mělo být sledováno zejména centrální bankou."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme