Česká ekonomika už je z krize venku

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla ve srovnání s minulý rokem o 4,1 %. Statistici tak dnes potvrdili svůj původní odhad. Ve srovnání s druhým kvartálem roku se ale pokles zastavil a hrubý domácí produkt vzrostl o 0,8%. Ekonomové proto soudí, že česká ekonomika už se zotavuje z předchozí recese.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

šrotovné | Foto: Ľubomír Smatana

Hospodářství pomohla hlavně ekonomická opatření v zahraničí, jako bylo zavedení šrotovného v Německu.

Podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka čísla potvrdila, že Česko je z recese definitivně venku.

"Recese v české ekonomice trvala dvě čtvrtletí. Začala v posledním kvartále loňského roku, druhé čtvrtletí už bylo ve znamení stabilizace a to aktuální třetí čtvrtletí už přineslo nějaký hospodářský růst. Ve srovnání s okolními zeměmi byla recese relativně krátká a nijak extrémně hluboká," vysvětlil Vejmělek.

Vejmělka na statistice překvapilo, že hospodářství stále táhly vzhůru i vyšší výdaje domácností: "Sice spotřeba domácností zpomaluje, ale v meziročním srovnání přesto neustále roste. Dá se říci, že čeští spotřebitelé pomáhají udržet ekonomiku v nějakém rozumném stavu."

Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme