Česká ekonomika zpomalila svůj růst

Růst české ekonomiky se ve třetím čtvrtletí zpomalil. Podle statistického úřadu vzrostl hrubý domácí produkt o 3,6 procenta, zatímco v předcházejícím čtvrtletí rostl o 3 desetiny procenta rychleji. Přesto zůstávají údaje o posledním vývoji našeho hospodářství příznivé. Potvrzuje se totiž optimistický směr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průmyslový provoz

Za zpomalením české ekonomiky stál podle ekonoma Vladimíra Pikory nižší počet pracovních dnů a pomalejší růst spotřeby domácností. Na druhou stranu se ale zlepšuje náš zahraniční obchod, což znamená, že se růst našeho hospodářství bude mít o co opřít.

Proděkanka fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické Stanislava Hronová je přesvědčena, že se naše ekonomika vyvíjí správným směrem.

"Třetí čtvrtletí v podstatě potvrdilo pozitivní tendence, které se objevovaly už od počátku letošního roku. Takže i když máme údaje zatím jenom za tři čtvrtletí, tak si myslím, že můžeme říci, že motorem růstu české ekonomiky se v letošním roce staly investice, podepřené především vývojem průmyslu."

O tom, že se v příštím roce růst našeho hospodářství dále zrychlí, není přesvědčena jen většina ekonomů, ale i místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn.

"Pokud je růst HDP tažen investicemi, tak je to vždy dobrý signál a dává to i perspektivu dalšího růstu. Já jsem přesvědčen, že příští rok poroste HDP v České republice přes 4 procenta."

Ještě rychleji by česká ekonomika měla růst v roce 2005, kdy ji podle Vladimíra Pikory podpoří zejména nová automobilka v Kolíně.

Marika Táborská, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme