Česká ekonomika zpomalila svůj růst

Růst české ekonomiky se ve třetím čtvrtletí zpomalil. Podle statistického úřadu vzrostl hrubý domácí produkt o 3,6 procenta, zatímco v předcházejícím čtvrtletí rostl o 3 desetiny procenta rychleji. Přesto zůstávají údaje o posledním vývoji našeho hospodářství příznivé. Potvrzuje se totiž optimistický směr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průmyslový provoz

Průmyslový provoz

Za zpomalením české ekonomiky stál podle ekonoma Vladimíra Pikory nižší počet pracovních dnů a pomalejší růst spotřeby domácností. Na druhou stranu se ale zlepšuje náš zahraniční obchod, což znamená, že se růst našeho hospodářství bude mít o co opřít.

Proděkanka fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické Stanislava Hronová je přesvědčena, že se naše ekonomika vyvíjí správným směrem.

"Třetí čtvrtletí v podstatě potvrdilo pozitivní tendence, které se objevovaly už od počátku letošního roku. Takže i když máme údaje zatím jenom za tři čtvrtletí, tak si myslím, že můžeme říci, že motorem růstu české ekonomiky se v letošním roce staly investice, podepřené především vývojem průmyslu."

O tom, že se v příštím roce růst našeho hospodářství dále zrychlí, není přesvědčena jen většina ekonomů, ale i místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn.

"Pokud je růst HDP tažen investicemi, tak je to vždy dobrý signál a dává to i perspektivu dalšího růstu. Já jsem přesvědčen, že příští rok poroste HDP v České republice přes 4 procenta."

Ještě rychleji by česká ekonomika měla růst v roce 2005, kdy ji podle Vladimíra Pikory podpoří zejména nová automobilka v Kolíně.

Marika Táborská, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme