Koruna je nejsilnější od intervencí. Podle analytičky do srpna prolomí 26 Kč za euro

Česká koruna v pondělí dopoledne vůči euru posílila pod 26,30 Kč/EUR. Je tak nejsilnější od dubnového konce intervencí České národní banky, která od listopadu 2013 držela nejsilnější kurz na 27 Kč/EUR. Před jedenáctou hodinou dopolední se koruna obchodovala za 26,29 Kč/EUR, proti pátečnímu závěru zpevnila o tři haléře. Vyplývá to z průběžných informací na webu společnosti Patria Online.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Reuters

K dolaru česká měna zpevnila o dva haléře na 23,33 Kč/USD, což je nejsilnější hodnota od začátku roku 2015.

Podle analytiků bude koruna k euru dál posilovat. Analytička Next Finance Markéta Šichtařová očekává, že nejpozději do konce července koruna prolomí kurz 26 korun za euro.

Česká národní banka od listopadu 2013 do letošního dubna intervenovala na devizovém trhu s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR. Za tu dobu nakoupila eura za více než dva biliony korun, nejvíce peněz vynaložila letos v březnu, a to 520 miliard korun.

Po ukončení intervencí 6. dubna koruna zvolna posilovala, hned 10. dubna se krátce přiblížila k hranici 26,50 Kč/EUR. Ve druhé polovině dubna se opět vrátila zpět ke 27 korunám za euro, poté začala postupně zpevňovat.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok minulý týden uvedl, že se kurz koruny po ukončení intervencí vyvíjí příznivým směrem. „Zatím to hodnocení je veskrze pozitivní. Nedošlo k žádnému šoku, koruna mírně posiluje. Je to odpovídající zpřísnění měnových podmínek. Zatím velmi, velmi mírné, takže s tím vývojem jsme určitě spokojeni," řekl Rusnok v Bouzově na Olomoucku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme