Česká měna prolomila hranici 29 korun za euro

Koruna se po dlouhé době opět dostala pod 29 korun za euro a velmi těsně se přiblížila ke svému historickému maximu. Během odpoledne posílila až na úroveň 28 korun a 93 haléřů za jednotnou evropskou měnu, tedy na svou nejsilnější hodnotu za poslední tři roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Podle ekonomky společnosti Next finance Markéty Šichtařové je však velmi pravděpodobné, že koruna brzy prolomí i své historické maximum.

"Koruně zbývá do historického maxima 28 korun 92 haléřů jediný halíř, a to znamená, že veškeré psychologické faktory budou hrát ve prospěch dalšího posilování české koruny. Investoři si jednoduše budou chtít zkusit dosažení historického maxima, a tak je jenom otázkou hodin, maximálně dnů, než koruna prolomí ten historický rekord a posílí ještě více."

Jak Radiožurnálu řekl analytik Komerční banky Jan Vejmělek, hlavním impulsem k výraznému posílení české koruny bylo dnešní dění na Slovensku, které usiluje o přijetí eura už v roce 2009.

"Slovenská koruna si dnes významně polepšila, a to díky tomu, že slovenské a evropské autority se dohodly na vstupu slovenské koruny do kurzového směnného systému ERM-2, což je systém, který je nutný před vstupem do Evropské měnové unie."

Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme