Nejvyšší za deset let. Česká národní banka zvýšila úrokové sazby, banky zatím hypotéky nezvýší

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek jednomyslně zvýšila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Základní úroková sazba tak stoupla na dvě procenta a je na nejvyšší hodnotě za posledních deset let. Banky zatím v reakci na dnešní krok ČNB vesměs nebudou zvyšovat úroky svých hypoték. U vkladů počkají na vývoj situace na trhu. Na rozhodnutí ČNB jako první zareagovala Banka Creditas, která zvýší sazby u spořicích účtů o 0,2 procenta.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Důvodem pro zvýšení sazeb je podle analytiků hlavně vývoj české ekonomiky. V prvním čtvrtletí rostla inflace nad odhady ČNB a kurz koruny je slabší, než předpokládala ČNB v únorové prognóze. „Nárůst sazeb je reakcí na domácí inflační tlaky,“ řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

O několik desetin procenta méně. ČNB zhoršila odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok

Číst článek

Podle většiny oslovených analytiků je čtvrteční zvýšení sazeb letos poslední. „Dnešním zvýšením sazeb se aktuální cyklus zpřísňování měnové politiky v Česku s největší pravděpodobností završil,“ uvedl například analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička.

Podobně se vyjádřil i Rusnok. Ten uvedl, že se rozhodnutí opírá o novou makroekonomickou prognózu ČNB a že zvýšení úrokových sazeb, které nová prognóza předvídá, nastalo ve čtvrtek. „A pokud jde o další vývoj, ten je otevřený. Prognóza nevidí potřebu dalšího zvyšování sazeb v zhruba následujícím roce,“ uvedl Rusnok.

Slabší růst ekonomiky

ČNB zároveň v nové makroekonomické prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta a pro příští rok na 2,8 procenta. V předchozí únorové prognóze centrální banka počítala letos s růstem ekonomiky o 2,9 procenta a příští rok o tři procenta.

Bankovní úvěry v únoru stouply o 44 miliard, ubývá nových hypoték

Číst článek

Zároveň banka v nové prognóze očekává slabší kurz koruny. Průměrný kurz koruny letos bude podle nové prognózy 25,30 Kč/EUR a příští rok koruna posílí na průměrných 24,70 Kč/EUR. Po rozhodnutí bankovní rady a následné tiskové konferenci koruna oslabila o zhruba ke 25,70 Kč/EUR, upozornil hlavní ekonom Cyrrus Michal Brožka.

Podle realitních společností zvýšení úrokových sazeb nebude mít žádný dopad na realitní trh. Významnější podle nich byla loňská opatření centrální banky, která zpřísnila podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme