Česká národní banka odebrala licenci ERB bank oprávněně, rozhodl Nejvyšší správní soud

Odnětí bankovní licence ERB bank bylo v souladu se zákonem, rozhodl Nejvyšší správní soud. Zamítl kasační stížnost banky. Licenci jí v roce 2016 odebrala Česká národní banka. ERB bank už dříve neuspěla u soudů nižších stupňů, s jejichž rozhodnutím se Nejvyšší správní soud ztotožnil. Zprávu o rozhodnutí v úterý zveřejnil Nejvyšší správní soud na webových stránkách.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Rozhodnutí o odebrání povolení k činnosti nebylo podle Nejvyššího správního soudu nepřiměřené ani rozporné s údajným legitimním očekáváním ERB bank.

Okolnosti pádu ruské ERB banky: vlídnost pro byznysmeny z okolí Gazpromu

Číst článek

„Zároveň Česká národní banka postupovala správně, když pochybení banky posoudila ke konkrétnímu datu v minulosti, ovšem nechala otevřenou možnost, že by až do rozhodnutí o odnětí bankovní licence mola přihlédnout k případným zlepšením v činnosti banky," uvedl v rozhodnutí soudce Nejvyššího správního soudu Pavel Molek.

Dodal, že zlepšení nenastala, a banka ani přes uložená nápravná opatření v roce 2014 vytýkané nedostatky neodstranila.

Česká národní banka odebrala ERB bank licenci v roce 2016, protože řídicí a kontrolní systém banky nesplňoval požadavky zákona o bankách a související předpisy. Předběžným opatřením ještě před odnětím licence centrální banka zakázala bance přijímat vklady, poskytovat úvěry a nabývat riziková aktiva.

Rozhodnutí o předběžném opatření i odnětí licence banka neúspěšně napadla rozkladem. Proti rozhodnutím o rozkladu podala žaloby, které Městský soud v Praze spojil ke společnému řízení a zamítl je. Nyní se s ním ztotožnil i Nejvyšší správní soud.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme