Centrální banka snížila úrokovou sazbu o 0,75 procenta. Předpokládá pokles ekonomiky o osm procent

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta. Naposledy rada snížila základní úrokovou sazbu na konci března, a to o 0,75 procentního bodu na jedno procento. Cílem snižování sazeb je zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku. Česká národní banka v nové prognóze očekává letos pokles ekonomiky o osm procent. Příští rok by pak ekonomika měla stoupnout o čtyři procenta.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok | Foto: Jana Přinosilová | Zdroj: Český rozhlas

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem zase levnější půjčky na bydlení. Zveřejnění rozhodnutí ve čtvrtek ČNB odložila o 45 minut, naposledy tak učinila i na zasedání na konci března.

Česká národní banka snížila úrokovou sazbu na jedno procento. Cílem je zmírnění dopadů koronaviru

Číst článek

„Nadále platí, že pokles úrokových sazeb nebude příliš účinným lékem s ekonomickými následky současné nepříznivé situace a hlavní tíha tak leží na opatřeních vlády. Toho si je centrální banka vědoma a sami představitelé ČNB označují snižování sazeb spíše jako signalizační efekt,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Upozornil, že pokles sazeb ČNB v poslední době o dva procentní body je nejvyšší v EU. „To je způsobeno i tím, že ČNB úrokové sazby od druhé poloviny roku 2017 postupně zvyšovala a měla tak nyní prostor pro jejich citelnější snížení,“ dodal.

I podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila snížení úrokových sazeb v prostředí značné nejistoty a rizika těžko zlevní úvěry. „Jedná se ale o důležitý signál, který uvolní na trh další významný objem likvidity na úkor úložek bankovních domů u ČNB, a později přispěje k rehabilitaci ekonomiky krutě zasažené koronavirovým šokem,“ uvedl Hradil.

ČNB snížila také lombardní sazbu, a to o jeden procentní bod na jedno procento. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazbu, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, rada nechala na 0,05 procenta.

Rusnok: Zmrazení splátek úvěrů doporučuji, ale ani v době moratoria by neměly být úplně zadarmo

Číst článek

„Snížení úrokových sazeb není překvapivé, vůle dál podpořit českou ekonomiku byla v uplynulých týdnech patrná z výroků řady členů bankovní rady,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Debata o možnosti dalšího uvolňování měnové politiky zůstane podle něj i nadále ve hře. „Kroky centrální banky budou i nadále vedeny především děním okolo koronaviru a souvisejícími dopady na českou ekonomiku,“ dodal.

Prognóza ČNB

Bankovní rada ve čtvrtek také přijala další opatření, která oznámila na tiskové konferenci za účasti guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. Tisková konference se uskutečnila v 16:15 hodin formou videokonference. Rusnok na konferenci představil také novou makroekonomickou prognózu ČNB.

„Oproti jiným regulátorům je ČNB v komfortnější pozici, kdy může naplno využívat výhod sazeb zvýšených v období konjunktury, které nyní může snižovat, a tím využívat konvenční nástroje monetární politiky. V tomto mimořádném období má tak podstatně větší manévrovací prostor pro zmírňování dopadů pandemie na českou ekonomiku,“ řekl zakladatel Trinity Bank Radomír Lapčík.

Česká národní banka v nové prognóze očekává letos pokles ekonomiky o osm procent. Příští rok by pak ekonomika měla stoupnout o čtyři procenta. I přes obnovní růstu se ale ekonomika do konce příštího roku nedostane na úroveň před pandemií koronaviru. Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání bankovní rady to uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

„Bankovní rada vyhodnotila rizika prognózy v současné mimořádné situaci jako bezprecedentně vysoká a vyžadující ještě výraznější uvolnění měnových podmínek oproti základnímu scénáři prognózy,“ uvedl Rusnok.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme