Konec dlouhého vyplňování a chyb. Centrální banka pro zájemce spustí registr pro platby na telefonní číslo

Česká národní banka spustí registr, který umožní bankám zprovoznění služby, ve které bude pro poslání peněz stačit telefonní číslo příjemce. Banky budou mít přístup do registru od 30. října, služba by měla být zájemcům dostupná v listopadu. Nový systém by měl zjednodušit převádění peněz mezi lidmi, uvedla ve čtvrtek Česká národní banka v tiskové zprávě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka (ilustrační foto)

Nová služba by měla podle národní banky zjednodušit a zrychlit platební styk (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Registr umožní párovat čísla účtu s telefonními čísly. K jednomu číslu účtu bude možné přiřadit několik telefonních, například pro rodinu, která využívá společný bankovní účet. Naopak k jednomu telefonnímu číslu bude možné přiřadit pouze jeden účet. Limit pro jednotlivé platby bude 5000 korun, při posílání peněz by se mělo plátci vždy zobrazit jméno majitele účtu, na který obnos převádí.

Jen hotovost? Bezhotovostní platby budou dříve či později všude, věří šěf Sdružení pro bankovní karty

Číst článek

Česká národní banka, která bude registr telefonních čísel spravovat, na přípravě služby spolupracuje s Českou bankovní asociací. Zájem o provozování služby vyjádřilo zatím devět bank. Služba bude dostupná těm klientům bank, kteří o ni aktivně projeví zájem.

Nová služba by měla podle národní banky zjednodušit a zrychlit platební styk a pomoci k omezení chyb, kterých se někdy klienti dopouštějí při zadávání čísla účtu nebo kódu banky.

Centrální banka zároveň slibuje maximální zabezpečení systému. „I s ohledem na nedávné kybernetické útoky na finanční instituce v Česku klademe nejvyšší důraz na zabezpečení všech plateb,“ uvedla instituce.

Centrální banka také při této příležitosti zopakovala své doporučení, aby lidé posílali peníze vždy pouze těm příjemcům, které znají a kterým důvěřují. Klienti by měli být zejména obezřetní při nevyžádaných žádostech o peníze, které mohou být podvodné. Banka varovala, že se zrychlováním plateb se také zkracuje doba, za kterou mohou lidé o své peníze přijít.

Kybernetické útoky mířily na banky, ne na klienty. Nedošlo ke ztrátě citlivých údajů, ujišťuje asociace

Číst článek

Služba zjednoduší hlavně platby mezi přáteli a umožní tak tuzemským bankám udržet krok se zahraničními finančními společnostmi, jako je Revolut, řekl zakladatel finanční společnosti Orbi Jakub Škrabánek.

Firmám podle něj zjednoduší drobné platby svým uživatelům a sníží užívání platebních QR kódů.

Tato služba může být také řešením pro obchodníky, kteří nechtějí přijímat platební karty a měli dosud jen omezené možnosti, jako například vygenerování platby na místě do QR kódu, doplnil ředitel IT ve společnosti FinGO Matěj Hlaváč.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme