Inspekce rozdala e-shopům pokuty za 1,27 milionu, chyby zjistila u 9 z 10 kontrol

Česká obchodní inspekce rozdala internetovým obchodům ve druhém čtvrtletí pokuty za více než milion a čtvrt. Nejvyšší z celkem 269 pokut dostaly hobbyeshop.cz, mobilyatablety.cz a okay.cz. Nedostatky inspektoři zjistili v 90 procentech kontrol, což je o pět procentních bodů víc než na začátku roku. Inspekce se při kontrolách zaměřuje na problematické e-shopy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká obchodní inspekce (ČOI) | Foto: Martin Svozílek

ČOI se při kontrolách nejčastěji setkávala s porušováním zákona o ochraně spotřebitele.

"Konkrétně se jednalo o klamavé obchodní praktiky, které prodejci při této formě obchodování dlouhodobě používají. Provozovatelé internetových obchodů v mnoha případech neinformují spotřebitele o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů," uvedl ředitel inspekce Mojmír Bezecný.

Zamlčování údajů, špatné reklamace. Inspekce rozdala e-shopům pokuty za 1,3 milionu

Číst článek

Z 277 uskutečněných kontrol inspektoři ve 250 případech zjistili porušení zákonných povinností. Kontroly se zaměřily na rizikové obchody a vycházely i z podnětů spotřebitelů, kterých přišlo 1370.

„Vysoký podíl kontrol se zjištěním nelze považovat za stav elektronického obchodování v rámci celé ČR,“ dodal mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Nejvyšší pokuty dostaly provozovatelé tří webových portálů. Hobbyeshop.cz ve výši 50 000 Kč za porušení zákonné povinnosti vytvořit podmínky pro výkon kontroly ČOI a poskytnout kontrolujícím potřebnou součinnost.

E-shop mobilyatablety.cz dostal pokutu 40 000 Kč za prodej nebezpečného výrobku, který mohl elektrickým proudem poškodit zdraví spotřebitele, a okay.cz pokutu 40 000 Kč.

Prodávající v době nabídky výrobku nezajistil písemné informace o vlastnostech výrobku, způsobu užití, údržbě a o nebezpečí v českém jazyce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme