Propouštění i zvyšování platů. Nový ředitel České pošty Knap plánuje změny

Česká pošta má od pondělí nového generálního ředitele. Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar za hnutí ANO do funkce uvedl Martina Knapa, bývalého ředitele nadnárodní softwarové společnosti SAP. Chystá se propouštění i zvyšování platů. Nový generální ředitel musí zhruba do října předložit ministrovi vnitra strategii budoucího fungování podniku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální ředitel České pošty Roman Knap | Zdroj: ČTK

Bude muset snižovat náklady a redukovat počet lidí v managementu společnosti. Při uvedení Knapa do funkce to řekl v pondělí ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO).

„Česká pošta má přebujelý management, má obrovské náklady a pro nového generálního ředitele bude jeden z prvních úkolů řešení těchto věcí. Snížení nákladů a optimalizace managementu,“ řekl Metnar.

Česká pošta dostala pokutu za nedoručování zásilek. Nechávala je rovnou na pobočce

Číst článek

„Nejsou to žádná slova typu čistky, škrtání nebo něco podobného, opravdu musíme nastavit zdravé fungování společnosti,“ vysvětloval Knap a dodal, že se chce zaměřit na zlepšení pracovních podmínek všech zaměstnanců a na hospodářské výsledky firmy. „Pošťáci mají dostat adekvátní odměnu za náročnou práci,“ shrnul Knap.

Zlepšení služeb

Pošta by měla podle zadání ministerstva vnitra, které je jejím zřizovatelem, zrychlit převod poboček na partnery, zmodernizovat třídicí uzly a balíková centra, zkvalitnit IT infrastrukturu a zaměřit se více na portfolio služeb, které přinášejí finanční efekty.

Česká pošta dostala pokutu za nedoručování zásilek. Nechávala je rovnou na pobočce

Číst článek

„Optimalizace nákladů ve vedení je potřebným krokem, stejně tak jako vylepšení podmínek zaměstnanců a zkvalitnění služeb občanům,“ dodal Metnar.

Ministr řekl, že je připraven poště pomoci s navýšením úhrady státu za univerzální službu, potřebuje ale jasné vymezení dodávaných služeb pro stát a jejich kalkulaci. Pošta nyní od státu dostává maximálně půl miliardy korun ročně, nárokuje si ale více než trojnásobek. Zatím není jasné, zda Metnar usedne i v příští vládě, kterou nyní sestavuje premiér Andrej Babiš (ANO).

Názor analytika

Dokud pošta nebude odpolitizována, těžko se podle analytika Cyrrusu Lukáše Kovandy dočká vzestupu ziskovosti. Její čistý zisk je v současnosti zhruba desetinový v porovnání s rokem 1998, kdy jej státní podnik vykázal před zdaněním zhruba 1,2 miliardy korun.

Česká pošta má nového předsedu dozorčí rady. Stane se jím bývalý generální ředitel Kratina

Číst článek

„Máme jednu z nejhustších sítí poštovních poboček na světě. Z 3200 poboček je možné jich šmahem zrušit přes tisícovku a stále i tak bude poštovní síť dostávat nařízení vlády o minimálním nutném počtu poboček, který zajišťuje dostupnost poštovních služeb v jakémkoli koutě ČR,“ uvedl. Rušení by se podle něj hodilo i proto, že se poště nedaří převádět pobočky na partnery. Podle tři roky starého plánu jich v současnosti mělo fungovat 1500, je to ale pouze 500.

Knap dosud řídil českou a slovenskou pobočku softwarové firmy SAP. Nahradil Martin Elkána, kterého ministr odvolal letos v únoru, vytýkal mu, že nemá vizi dalšího rozvoje pošty. Státní podnik Česká pošta zaměstnává téměř 30 tisíc lidí ve 3200 pobočkách. Loni jí klesl zisk o polovinu na 110 milionů korun.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme