Česká pošta hledá peníze na provoz. Aby zabránila krizi, žádá o pomoc ministerstvo financí

České poště hrozí, že za pár měsíců nebude mít finance na běžný provoz. Informují o tom Hospodářské noviny. Podle deníku se jí chystá pomoct ministerstvo financí. Loňský rok pošta skončila ve ztrátě a podobný výsledek očekává i letos. Navíc se chystá zvýšit platy svým zaměstnancům o deset procent.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Věříme, že reálný problém, který by se dotkl našeho každodenního fungování, nenastane díky dohodě s ministerstvem financí,“ řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Ministerstvo financí se chystá České poště poskytnout pomoc ve formě kontokorentu – tedy doplňku k běžnému účtu. Ten by měl firmě pomoct zvládnout krátkodobé finanční výpadky, jak píšou Hospodářské noviny.

Česká pošta mění způsob cenění balíků. Od března se bude platit podle rozměrů, zdraží se

Číst článek

Ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD navíc podniku slíbil změnu zákona, který určuje úhradu poště za poskytování veřejné služby. Hamáček chce, aby se limit pro tuto službu zvýšil až na 1,5 miliardy korun ročně. Nyní je limit půl miliardy.

Česká pošta zatím podle deníku neví, s jak velkou ztrátou loni hospodařila. Hospodářské noviny ale zjistily, že ztráty by měly být přes čtvrt miliardy korun.

Ještě v roce 2017 přitom Česká pošta měla zisk 98 milionů korun – to ale jen potvrdilo pokles jejích výnosů.

Předtím totiž vykazovala zisk ve výši od 100 do 600 milionů korun ročně. Rok 2018 je proto pro firmu první ztrátový. 

Nástup konkurence

Na trh doručování balíků má navíc na jaře vstoupit konkurent České pošty – společnost Zásilkovna, jak už dříve informovaly Hospodářské noviny.

Doteď si u ní lidé vyzvedávali věci koupené v e-shopech, nově ale budou moct posílat přes společnost veškeré zásilky.

Ceny balíků mají být oproti České poště také nižší. Zásilkovna má v současnosti v Česku asi 1500 výdejních míst a podle deníku je plánuje rozšířit na tři tisíce.

Adéla Paruchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme