Česká rafinérská obnovila dodávky Chemopetrolu

Hrozba kolapsu českého chemického průmyslu kvůli cenové válce je za námi. Česká rafinérská od včerejška znovu dodává suroviny litvínovskému Chemopetrolu. Její akcionáři a akcionáři mateřského Unipetrolu se dohodli na podmínkách dodávek pro dva následující měsíce. Dodávky mezi dcerami Unipetrolu - rafinérií a litvínovskou chemičkou byly v pátek přerušeny poté, co zkrachovalo jednání o podmínkách a o cenách červnových dodávek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

továrna | Foto: Jan Rosenauer

Česká rafinérská dala pokyn k obnovení dodávek Chemopetrolu. Oznámil to předseda představenstva a generální ředitel České rafinérské Ivan Ottis. Dodal, že akcionáři se v neděli odpoledne shodli na kompromisním řešení pro následující dva měsíce. Uzavření dohody potvrdil i generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Pavel Švarc.

Válka mezi chemickými firmami zřejmě zatím ještě není úplně zažehnaná. Akcionáři České rafinérské - tedy Unipetrol na straně jedné a konsorcium Agip, Shell a Conoco na straně druhé v noci na neděli stále ještě intenzivně jednali o tom, kdy se mají obnovit dodávky rafinérie. Ty Česká rafinérská přerušila v pátek - po té, co se nedohodla s Chemopetrolem na cenách pro další období. Po sobotní intervenci ministra průmyslu Miroslava Grégra, došlo a kompromisu a ředitelé slíbili, že prozatím všechno urovnají. Večer se ovšem rozhovory uvnitř České rafinérské zadrhly - kvůli dalším neshodám mezi akcionáři. Zastavení výroby v Chemopetrolu by ohrozilo výrobu plastů a hnojiv. Na dodávkách benzinu by se tato krize neměla nijak projevit.

Dceřiné firmy Unipetrolu Česká rafinérská a Chemopetrol nemají od počátku roku uzavřenu dlouhodobou smlouvu na dodávku primárních benzínů a ostatních rafinérských produktů Chemopetrolu.

Do konce května upravovaly vztahy úmluvami vždy na měsíc dopředu, shody na červen se však akcionářům v pátek nepodařilo dosáhnout.

A tak jedna z největších chemiček v zemi, litvínovský Chemopetrol, nedělní dopoledne musela stát a jeho zaměstnanci prováděli jen běžnou údržbu. Mluvčí Unipetrolu Tomáš Zikmund nevylučoval, že dlouhodobější výpadek dodávek benzínu může postihnout i další výrobce. Přesto věří, že situace bude brzy vyřešena.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Zikmund o Unipetrolu

Všechny dosavadní pokusy o dohodu komplikovala neústupnost akcionářů rafinérky, konkrétně zástupců firem Shell, Conoco a Agip. Výroba plastů v Chemopetrolu proto stála a podobný osud mohl stihnout i neratovickou Spolanu a kralupský Kaučuk. Podle mluvčího Unipetrolu Tomáše Zikmunda je nynější situace důsledkem dosavadního postupu při privatizaci odvětví, kdy Chemopetrol nemá možnost zakoupit surovinu jinde a Česká rafinérská ho tak drží v šachu.

Místopředseda vlády a šéf ČSSD Vladimír Špidla tvrdí, že za průmyslovou sféru v zemi je odpovědný ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. Ten by se také měl podle Špidly z titulu své funkce problematikou zabývat. Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus se naopak domnívá, že by současná vláda ČSSD neměla před volbami v petrochemii udělat nezvratné, unáhlené kroky.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme