Česká republika a Slovensko jsou hitem jihokorejských investorů

Jihokorejští podnikatelé investovali do svých projektů v Česku už víc než 4 miliardy dolarů. Celkem šlo o 29 investic. V rámci Evropy je víc láká už jen Slovensko. Podle průzkumu Asociace malých a středních podniků se tak Česko stává důležitějším investičním teritoriem než třeba Německo a přibližujeme se úrovni Japonska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Továrna Hyundai Nošovice | Foto: Hyundai Motor Manufacturing Czech

Podle analýzy Asociace malých a středních podniků láká jihokorejské investory do České republiky a na Slovensko cena pracovní síly. Češi jsou totiž levnější než třeba Němci a Angličané.

„Investice, které se u nás realizují, jsou zejména v automobilovém průmyslu anebo v produktech, které nakonec skončí v automobilovém průmyslu, jako jsou třeba pneumatiky,“ říká předseda asociace Karel Havlíček a doplňuje:

„U nás je poměrně dobrá průmyslová základna, máme zde dobré technické školy, s automobilovým průmyslem máme podobně jako Jižní Korea velmi dobré zkušenosti, stejně jako Slovensko, čili je to celkem logická volba.“

Nejvíc finančních prostředků do Česka investovala automobilka Hyundai v Nošovicích. Druhým největším investorem je výrobce pneumatik Nexen, který začátkem října začal s výstavbou své továrny v průmyslové zóně Triangle u Žatce.

Společnost Nexen investuje během sedmi let 23 miliard korun a zaměstná až 1500 lidí. První pneumatiky by měly z továrny vyjet v roce 2018.

V celosvětovém měřítku ale jihokorejské investice nejčastěji směřují do Číny. V nejlidnatější zemi Jihokorejci investovali do téměř 600 projektů za víc než 75 miliard amerických dolarů a vytvořili tak skoro 230 tisíc nových pracovních míst. Lákají je ale i Spojené státy, Indie, Vietnam nebo Rusko.

Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme