Česká republika dostane od Unie stejné peníze jako ostatní

Česká republika nedostane v prvních třech letech po vstupu výrazně méně peněz od Evropské unie než jiné kandidátské země. Uvedl to dnes v Praze náš hlavní bruselský vyjednavač Pavel Telička. Připravenost každé kandidátské země samostatně rozhodne o tom, jestli vstoupí do Evropské unie nebo ne. Jinak řečeno, připravení nebudou muset čekat na nepřipravené. Takové jsou poslední zprávy z centrály Unie před nadcházejícím summitem v Kodani.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Jak dnes v Praze řekl náš hlavní bruselský vyjednavač Pavel Telička, my jsme si toho vědomi a ani několik nedořešených kapitol by naše přistoupení nemělo zabrzdit. "De facto některé kandidátské země jednání o přistoupení již uzavřely, byť si dejme tomu nechali klauzule typu, pokud někdo v této otázce získá více, pak chci totéž. Druhý fakt, který toto zvýrazňuje, je ten, že Unie dala jasně najevo, že v Kodani se končí. Země, které v Kodani jednání neukončí, tak budou jednat dále, ale Rasmussenovo sdělení, že s těmito zeměmi se čekat nebude na ty, které budou pokračovat, je celkem výmluvné."

Vstupu Česka do Evropské unie nezabrání žádné nepřekonatelné překážky - to řekl Radiožurnálu vedoucí Delegace Evropské komise u nás Ramiro Cibrian. Podle něj nezkomplikuje naši cestu do Unie ani snaha Rakouska otevřít na summitu v Kodani kapitolu Energetika. Jak zdůraznil, diskuze o Temelínu nezáleží jen na našem jižním sousedovi - souhlasit s tím musí i ostatní členské státy. "Nevím zda všechny současné členské státy budou souhlasit s Rakouskem o možnosti znovuotevřít tu kapitolu. Když nebudou souhlasit, nebude o ní možné diskutovat. Jsem přesvědčen, že v Kodani budeme úspěšní včetně všech kapitol evropské legislativy."

Telička také řekl, že Česká republika nedostane v prvních třech letech po vstupu výrazně méně peněz od Evropské unie než jiné kandidátské země. Reagoval tak na kritiku, že po odečtení našich výdajů a příjmů z Unie zůstane na jednoho našeho obyvatele méně eur než v bohatším Slovinsku. Příjmy a výdaje se ale podle Teličky zatím pohybují jen v rovině odhadů. Všechno dořeší až nadcházející summit v Kodani. Navíc i přepočítávání unijních peněz na jednoho obyvatele je prý zavádějící. "Pojďme si spočítat ty reálné peníze na hlavu a v takovém případě, když pomineme Maltu a Kypr, které bych označil možná za specifické země, tak Česká republika je za Slovinskem druhá s nejvyšší částkou, ale pojdme odečíst schengenské prostředky, a v tu chvíli se ten obrázek zase mění. Česká republika dostává na hlavu prostředky nejvyšší."

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme