Česká republika dostane od Unie stejné peníze jako ostatní

Česká republika nedostane v prvních třech letech po vstupu výrazně méně peněz od Evropské unie než jiné kandidátské země. Uvedl to dnes v Praze náš hlavní bruselský vyjednavač Pavel Telička. Připravenost každé kandidátské země samostatně rozhodne o tom, jestli vstoupí do Evropské unie nebo ne. Jinak řečeno, připravení nebudou muset čekat na nepřipravené. Takové jsou poslední zprávy z centrály Unie před nadcházejícím summitem v Kodani.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Jak dnes v Praze řekl náš hlavní bruselský vyjednavač Pavel Telička, my jsme si toho vědomi a ani několik nedořešených kapitol by naše přistoupení nemělo zabrzdit. "De facto některé kandidátské země jednání o přistoupení již uzavřely, byť si dejme tomu nechali klauzule typu, pokud někdo v této otázce získá více, pak chci totéž. Druhý fakt, který toto zvýrazňuje, je ten, že Unie dala jasně najevo, že v Kodani se končí. Země, které v Kodani jednání neukončí, tak budou jednat dále, ale Rasmussenovo sdělení, že s těmito zeměmi se čekat nebude na ty, které budou pokračovat, je celkem výmluvné."

Vstupu Česka do Evropské unie nezabrání žádné nepřekonatelné překážky - to řekl Radiožurnálu vedoucí Delegace Evropské komise u nás Ramiro Cibrian. Podle něj nezkomplikuje naši cestu do Unie ani snaha Rakouska otevřít na summitu v Kodani kapitolu Energetika. Jak zdůraznil, diskuze o Temelínu nezáleží jen na našem jižním sousedovi - souhlasit s tím musí i ostatní členské státy. "Nevím zda všechny současné členské státy budou souhlasit s Rakouskem o možnosti znovuotevřít tu kapitolu. Když nebudou souhlasit, nebude o ní možné diskutovat. Jsem přesvědčen, že v Kodani budeme úspěšní včetně všech kapitol evropské legislativy."

Telička také řekl, že Česká republika nedostane v prvních třech letech po vstupu výrazně méně peněz od Evropské unie než jiné kandidátské země. Reagoval tak na kritiku, že po odečtení našich výdajů a příjmů z Unie zůstane na jednoho našeho obyvatele méně eur než v bohatším Slovinsku. Příjmy a výdaje se ale podle Teličky zatím pohybují jen v rovině odhadů. Všechno dořeší až nadcházející summit v Kodani. Navíc i přepočítávání unijních peněz na jednoho obyvatele je prý zavádějící. "Pojďme si spočítat ty reálné peníze na hlavu a v takovém případě, když pomineme Maltu a Kypr, které bych označil možná za specifické země, tak Česká republika je za Slovinskem druhá s nejvyšší částkou, ale pojdme odečíst schengenské prostředky, a v tu chvíli se ten obrázek zase mění. Česká republika dostává na hlavu prostředky nejvyšší."

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme