Česko v pololetí získalo z rozpočtu EU o 24,4 miliardy víc, než zaplatilo

Česká republika za posledních šest měsíců získala z rozpočtu Evropské unie o 24,4 miliardy korun více, než do něj odvedla. Loni v pololetí tzv. čistá pozice ČR činila 10,4 miliardy korun. Nárůst čisté pozice je letos v pololetí podle Ministerstva financí způsoben především vyššími příjmy ČR z fondů EU. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovalo ministerstvo financí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři zemí EU na summitu v Bruselu | Foto: Piroschka van de Wouw | Zdroj: Reuters

Nárůst čisté pozice je letos v pololetí podle Ministerstva financí způsoben především vyššími příjmy ČR z fondů EU. ČR v pololetí obdržela z unijního rozpočtu 53,9 miliardy korun a odvedla do něj 29,6 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU.

Odchod z EU si přeje jen desetina Čechů. ‚Většina ji chce reformovat a zůstat,‘ tvrdí autoři průzkumu

Číst článek

Příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti činily v pololetí 25,6 miliardy korun a na Společnou zemědělskou politiku ČR získala 28,3 miliardy korun.

Celkově od vstupu do EU v květnu 2004 tak Česko do konce června zaplatila do rozpočtu EU 595 miliardy korun a získala z něj 1,36 bilionu korun. Celkem Česko dosud získalo z EU o 765,7 miliardy korun více, než do něj odvedlo.

Stejně na tom jsou podle posledních údajů Evropské komise z roku 2017 země, které vstoupily do EU v roce 2004 s Českem. Naopak objem odvodů nad příjmy převažuje u původních zemí EU, jako jsou Německo, Francie, Itálie nebo Velká Británie.

V roce 2017 bylo největším přispěvatelem do unijního rozpočtu Německo, které odvedlo o 10,7 miliardy eur (zhruba 275 miliard Kč) více, než z něj dostalo. Největším příjemcem peněz bylo Polsko, které získalo z rozpočtu EU o 8,6 miliardy eur (cca 220 miliard korun) více, než do něj odvedlo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme