Česko za loňský rok získalo z rozpočtu EU o 68,5 miliardy korun více, než do něj odvedlo

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 68,5 miliardy korun více, než do něj odvedla. V úterý o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni tzv. čistá pozice ČR činila 44,7 miliardy korun. Zvýšení čisté pozice je podle ministerstva způsobeno vyšším tempem čerpání peněz z fondů EU.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Evropské unie | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Česká republika loni obdržela z unijního rozpočtu 119,9 miliardy korun a odvedla do něj 51,4 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU.

Příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti loni činily 83,1 miliardy korun. Příjmy ze Společné zemědělské politiky byly 32,6 miliardy korun, z toho přímé platby 22,5 miliardy korun.

Celkově od vstupu do EU v květnu 2004 Česko do konce roku 2019 zaplatilo do rozpočtu EU 616,8 miliardy korun a získala z něj asi 1,43 bilionu korun. Celkem tak Česká republika dosud získala z EU o 809,2 miliardy korun více, než do něj odvedla.

Odvody versus příjmy

Stejně na tom jsou podle posledních údajů Evropské komise z roku 2018 země, které vstoupily do EU v roce 2004 s Českem. Naopak objem odvodů nad příjmy převažuje u původních zemí EU, jako jsou Německo, Francie, Itálie nebo Velká Británie.

V roce 2018 bylo největším přispěvatelem do unijního rozpočtu Německo, které odvedlo o 13,4 miliardy eur (zhruba 338 miliard korun) více, než z něj dostalo. Největším příjemcem peněz bylo Polsko, které získalo z rozpočtu EU o 12,3 miliardy eur víc (zhruba 310 miliard korun), než do něj odvedlo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme