Česká republika obdržela hodnotící zprávu Světové banky

Světová banka doporučuje České republice rozložit řešení velkého objemu špatných úvěrů na více subjektů a ulehčit tak Konsolidační bance. Nabádá rovněž ke zlepšení právního rámce v případě konkursů a vymáhání úvěrů, protože dosud přijaté novely příslušných zákonů nepovažuje za dostatečné. Chválena je snaha o regulaci kapitálového trhu a urychlení privatizace bank.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Stále chybí celková strategie pro řešení špatných aktiv, a to navzdory spojení Konsolidační banky s Českou finanční a vytvoření soukromě řízené Revitalizační agentury,“ konstatuje Světová banka ve zprávě s názvem „Dokončení transformace bank a podniků“. Do Konsolidační banky už byl v rámci privatizace bank převeden velký balík špatných úvěrů. Možnost dalšího převodu úvěrů z Komerční banky, případně z IPB, může vést k tomu, že v Konsolidační bance bude soustředěn velmi velký objem špatných aktiv dosahující 15 procent HDP a čítající na 12 tisíc dlužníků. Dnes přesahuje bilance Konsolidační banky 300 miliard korun.

Další překážky restrukturalizace bankovního a podnikového sektoru vidí Světová banka v právním systému, a to i přes nedávné přijetí nového zákona o veřejných aukcích a novely zákona o konkursu a vyrovnání. Efektivita nového zákona o aukcích však musí být ještě prověřena. Ještě větší otázky a starosti budí nedávná novela zákona o konkursu a vyrovnání, dodává SB. Přinesla sice některá zlepšení, ale zároveň znamenala i určité negativní změny, jako je třeba mlhavá formulace insolvence.

Navíc, připomíná analýza Světové banky, novela zákona o bankrotu nenapravila některé významné slabosti právního rámce v této oblasti. „Novela se zaměřila na úpravu likvidační části zákona, ale nevšimla si dostatečně restrukturalizace potenciálně životaschopných podniků,“ uvádí Světová banka. V republice tak stále chybí funkční a efektivní schéma na záchranu těchto firem, konstatuje s tím, že právě tímto směrem by se proto měly ubírat další legislativní úpravy.

Právní reformy by měly zahrnovat zlepšení mechanismu na vymáhání dluhů vně konkursu, posílení rámce pro bankroty a další opatření, která ulehčí restrukturalizaci podniků. K prvnímu by měl přispět nový zákon o veřejných zakázkách. V tomto směru je důležité zajistit, aby nedošlo ke změnám v souvisejících částech legislativy týkající se například exekucí.

Právní reformy by pak měly rovněž přispět k růstu zájmu investorů o klasifikované pohledávky a k vytvoření sekundárního trhu s nimi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme