České aerolinky koupí od Airbusu sedm nových letadel, s prvními začnou létat v roce 2020

České aerolinie odeberou od společnosti Airbus sedm nových letadel, čtyři stroje A220-300 a tři letouny A321XLR s delším doletem. První dvě letadla dopravce zařadí do své flotily příští rok, další stroje obdrží v letech 2021 a 2025. V tiskové zprávě to ve středu sdělili zástupci leteckého dopravce a firmy Airbus. Cenu transakce neuvedli.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo ČSA | Zdroj: Profimedia

Firma uvedla, že České aerolinie (ČSA) s novými typy strojů získají nejmodernější úsporná letadla Airbus nové generace. Letadla A220-300 mají ve flotile ČSA nahradit letouny ATR, u kterých vyprší leasingové smlouvy.

Pasažéři Českých aerolinií žádají odškodnění za osmihodinové zpoždění. Soud EU jim dal za pravdu

Číst článek

„První dva letouny Airbus A220 zařadí ČSA do flotily koncem roku 2020, další A220 obdrží ČSA v prvním a druhém čtvrtletí 2021. Dodávky letounů A321XLR s dlouhým doletem jsou naplánovány v roce 2025,“ uvedla společnost Smartwings, která je mateřskou firmou ČSA.

Smartwings jednal s Airbusem o pořízení nových letadel pro ČSA několik měsíců. ČSA měly původně objednáno sedm letadel A320neo.

Předseda představenstva ČSA Petr Kudela uvedl, že „letouny díky zcela novému uspořádání kabiny nabízí nejvyšší možnou úroveň kvality pohodlí ve své třídě i na dlouhých letech“. Podle obchodního ředitele Airbusu Christiana Scherera má letoun A321XLR nejdelší dolet z řady A320 Family a umožňuje lidem cestovat pohodlně, ČSA zároveň bude při rozšiřování sítě svých linek těžit z výrazně nižší spotřeby paliva.

Flotila ČSA

Flotilu ČSA nyní tvoří 14 letadel a dopravce nabízí letecká spojení do desítek destinací v zemích Evropy, Blízkého východu a Asie. Většina linek ČSA je provozována ve spolupráci s mateřskou společností Smartwings letouny z flotily Smartwings Group, jejíž ČSA jsou součástí.

Samotná společnost Smartwings čelí potížím s letadly Boeing 737 MAX, jejichž provoz kvůli březnové nehodě v Etiopii zakázala Evropská agentura pro bezpečnost létání (EASA). Smartwings mají sedm těchto letounů.

Smartwings Group je majoritně vlastněná skupinou Unimex Group Jiřího Šimáně a Jaromíra Šmejkala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme