České aerolinie pod palbou kritiky kvůli vysokým výdajům za poradenství

České aerolinie utratily v loňském roce přes 130 miliónů korun za poradenství a konzultační služby. Radiožurnál získal tyto informace ze tří na sobě nezávislých zdrojů. Stejné výdaje jiných firem se státním podílem, jako například Českých drah nebo ČEZu, jsou přitom o desítky miliónů nižší. Prezident ČSA Jaroslav Tvrdík nechtěl zmiňovanou sumu potvrdit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Airbus A310-300 společnosti ČSA | Foto: Jan Rosenauer

Tvrdík pouze prozradil, že společnost loni zaplatila například za personální audit, akviziční poradenství, studii ke zlepšení finančního řízení a zavedení manažerského účetnictví.

"Pravdou je, že v loňském roce firma realizovala některé historicky ojedinělé projekty. K největším z nich patří rozhodování o budoucnosti středně traťové flotily. K výběru letadel nové generace firma použila služeb externího a právního poradce."

Tvrdík dále říká, že některé investice do poradenství se už firmě se vrátily. Jiné, jako například plánovaný nákup takzvaných středně traťových letadel od společnosti Airbus, se budou rentovat později. S tím ale nesouhlasí stínový ministr dopravy ODS Petr Bendl.

"Já to považuji za neuvěřitelnou nehoráznost, kterou by měl vysvětlit nejen pan Tvrdík, ale měl by ji vysvětlit i hlavní akcionář, kterým je stát a ministr dopravy pan Šimonovský. Protože podle mých informací předešlé vedení neutrácelo takové nehorázné částky za poradenské firmy," řekl Radiožurnálu Bendl.

Avšak mluvčí resortu dopravy Marcela Švejnohová Radiožurnálu řekla, že ministerstvo nemůže hospodaření ČSA kontrolovat, protože aerolinky jsou akciovou společností: "Kde má majoritu Česká konsolidační a Fond národního majetku, tudíž nemůžeme být zodpovědni za částku, kterou uvádí podnik, to znamená těch 130 milionů. Ministerstvo dopravy není odpovědné za hospodaření Českých aerolinií."

Na Bendlovu kritiku reagovalo i představenstvo ČSA. "Je těžko uvěřitelné, že bez znalosti neveřejných obchodních údajů Českých aerolinií a bez znalosti příslušných informací, na základě kterých představenstvo společnosti rozhodovalo, může takto vysoký politický činitel zpochybnit profesionalitu a efektivnost hospodaření statutárních orgánů společnosti s možným poškozením obchodního jména ČSA."

Milan Kopp, Lenka Rákosová, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme