Český akciový index PX letos klesl o osm procent na 1027 bodů, na vině je i pandemie koronaviru

České akcie letos klesly podle indexu PX o 7,9 procenta, index skončil rok na 1027,1 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Nejziskovější byly akcie likérky Stock Spirits, které přidaly přes 30 procent hodnoty. Největší propad zaznamenaly akcie bank, Erste Group přišla o 23 procent. Loni stouply tuzemské akcie o 13 procent, předloni propadly podle PX o devět procent. Letošní rok ovlivnila epidemie koronaviru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská burza cenných papírů. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Index PXTR, které měří výkonnost akcií včetně vyplácených dividend, ztratil od začátku roku téměř pět procent. Za stejné období zpevnil hlavní americký index S&P500 o 15,77 procenta a německý DAX o 3,55 procenta. Naopak anglický FTSE 100 přišel 12,89 procenta hodnoty kvůli obavám z následků brexitu na ekonomiku Velké Británie, řekl makléř Wood and Company Lukáš Novotný.

Ekonom: Momentální dění kolem bitcoinu je anomálie. Očekávám jeho cenovou korekci

Číst článek

Úspěch likérky

Likérka Stock Spirits Group podle něj během roku zveřejnila výsledky, které několikrát předčily očekávání analytiků a trh to následně ocenil i růstem ceny akcií. Naopak nejméně se dařilo bankám.

Za Erste se umístily akcie Komerční banky a Monety se ztrátou 20,8 procenta. Bankovní sektor negativně reagoval na pandemii covid-19 a s ním spojené zpomalení růstu ekonomiky, upozornil Novotný.

Polostátní gigant ČEZ, firma s největší tržní kapitalizací, přidal tento rok 8,41 procenta.

Hlavní index PX se rozrostl o novou emisi České zbrojovky, jejíž akcie se začaly obchodovat v říjnu. Cena akcií se od té doby příliš nezměnila. Úpis byl na hranici 290 korun za jednu akcii a rok akcie uzavřela s mírným ziskem 1,38 procenta na 294 korunách za jednu akcii.

Odchod CME

Realitní trh rostl i v roce 2020. Zájemce lákalo zrušení daně z nabytí nebo nízké úroky hypoték

Číst článek

Na druhou stranu se pražská burza rozloučila s akciemi CME. Mediální společnost převzala skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Naposledy se s jejími akciemi obchodovalo 8. října, kdy zavřely na 104,60 Kč. Akcie od počátku roku do posledního dne, kdy se s nimi obchodovalo, zpevnily o 2,55 procenta.

Hlavní index PX také opustily akcie Pegas Nonwovens. Majoritní vlastník, PFNonwovens Holding, v září oznámil, že jeho podíl ve firmě stoupl nad 90 procent, a tak zahajuje proces vytěsnění minoritních akcionářů. Na rozdíl od CME se s akciemi stále obchoduje. Akcie uzavřely rok se ziskem 12 procent, většinu z tohoto zisku přidaly po zveřejnění záměru majoritního vlastníka vytěsnit minoritní akcionáře.

Zajímavým přírůstkem mezi firmami s menší kapitalizací na trhu Start byla společnost Pilulka, první zástupce e-commerce na českému trhu. Říjnový úpis byl za 424 Kč za akcii. Od té doby stačila cena přidat 38 procent a konec roku akcie zavřela na 585 korunách, doplnil Novotný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme