České banky jsou připraveny odolat i krizovým situacím

Český bankovní sektor zůstává zdravý a stabilní. Měl by ustát i případné rizikové scénáře vývoje ekonomiky, jako například prodloužení recese nebo ztrátu důvěry na finančních trzích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Podle nyní již bývalého guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy to ukazují zátěžové testy, kterými banky prošly. Zpráva o finanční stabilitě potvrzuje i dobrou odolnost pojišťoven a penzijních fondů.

„Na druhé straně ale platí, že tu jsou poměrně významná rizika. Z recese nejsme ještě úplně venku, takže uvidíme, jaká bude koncovka v tomto směru. Také došlo k obrovskému zadlužení zejména na úrovni států, a to jak u nás, tak ve světě. Dynamika je v tomhle velmi riziková a fiskální konsolidace v podstatě nemá žádnou alternativu,“ uvedl nyní bývalý guvernér.

Přehrát

00:00 / 00:00

Expert ČNB Jan Frait mluvil o stabilitě českých bank

Podle výsledků zátěžových testů jsou banky zdravé a odolné vůči rizikům. Stabilita tuzemského bankovního sektoru by neměla být ohrožena ani v případě nepříznivého ekonomického vývoje.

„Naše banky jsou stabilní, protože dělají tradiční bankovní byznys. Sbírají depozita a rozumně poskytují úvěry. Zároveň s tím, jak vypukla recese, si vytvořily postupně velký kapitálový polštář, čímž kryjí případné ztráty z úvěrů,“ vysvětlil expert ČNB Jan Frait.

Co se týče zadlužení, mohlo by podle něho uškodit, pokud by v ekonomice výrazně vzrostly úrokové sazby, včetně úrokových sazeb z úvěrů podnikům a domácnostem. Ty by pak mnohem více nesplácely úvěry, což by výrazně dopadlo na banky.

Zpráva vylepší image českého finančního sektoru

České dceřiné banky dokonce v době krize pomáhaly mateřským společnostem v zahraničí, což nebývá zrovna obvyklé.

„Ani v České republice to ale není masový jev. Najdeme několik zemí, kde to je podobné. Například i slovenské banky poskytly prostředky mateřským společnostem. České banky mají hodně depozit, které nepotřebují na úvěry,“ pokračoval Frait.

Zpráva o zátěžových testech může pomoci image českého bankovnictví v zahraničí.

„Už loni jsme začali poskytovat velké množství údajů o bankovním sektoru, včetně zátěžových testů. Ne všechny země to dělají a velká míra otevřenosti přispěla k tomu, že teď zahraniční investoři mají velmi dobré povědomí o situaci v našem finančním sektoru, která je velmi stabilní,“ vyzdvihl expert ČNB.

Evropská unie chce provést zátěžové testy u pětadvaceti největších evropských bank.

„Na ně je aplikovaná relativně stejná metodika a momentálně se vede debata, jak moc říci veřejnosti a investorům o výsledcích testů. My říkáme poměrně hodně, ale také neříkáme údaje o tom, jak dopadly jednotlivé konkrétní banky. Nemyslím si, že by to bylo vhodné,“ uvedl Frait.

Podle něj jsou tradičně otevřené skandinávské banky, narozdíl třeba od německých bank.

ČNB testuje u bank, jakým způsobem by se vypořádaly v případech hodně nepříznivého vývoje se ztrátami z nesplácených úvěrů.

„Pokud máme scénář, kde ekonomika neroste, respektive panuje velká recese, generují se nám u bank poměrně velké úvěrové ztráty. Klíčové je, zda by banky byly schopné pokrýt tyto ztráty, a pokud ne, zda mají rezervy a kapitál k dodatečnému pokrytí,“ dodal expert ČNB.

Jaroslav Skalický, Martina Mašková, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme