České domácnosti bohatnou dvakrát rychleji než dříve, tvrdí studie

České domácnosti jsou na tom lépe než slovenské nebo polské a bohatnou dvakrát rychleji než dříve. Vyplývá to z pravidelné studie skupiny Allianz. Oproti roku 2013 bohatly české domácnosti v loňském roce tempem přes 7 procent. A to v situaci, kdy celosvětový růst celkových aktiv domácností zpomaloval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvánoční nákupy | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Studie analyzuje úspory a dluhy domácností ve více než 50 zemích světa. Přitom takzvaná čistá hodnota finančního bohatství představuje veškerý movitý i nemovitý majetek minus dluhy. A to všechno zprůměruje na jednoho obyvatele země.

Z toho vychází, že tento průměr v České republice dosáhl loni v přepočtu 305 tisíc korun. Pro srovnání: na Slovensku to bylo 141 tisíc korun, v Polsku 167 tisíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Domácnosti v Česku bohatnou rychleji než dříve. S ekonomickou studií se seznámila Jitka Hanžlová

Zajímavé je srovnání se západní Evropou. Průměrný německý občan má v přepočtu bohatství jeden a čtvrt milionu korun. V celosvětovém pomyslném žebříčku je Česko na 28. místě.

Na jeho vrcholu je Švýcarsko, následují Spojené státy, Velká Británie, Belgie, Švédsko, Nizozemsko, Kanada a Japonsko. Německo, se kterým se často srovnáváme, je na této stupnici až na 18. místě.

Majetek 50 nejbohatších Čechů přesáhl 700 miliard. Nejbohatšími jsou Kellner, Babiš a Vítek

Číst článek

Podle studie skupiny Allianz se růst bohatství domácností loni sice celosvětově zpomalil, ale potěšitelné je, že v České republice se naopak zrychlil.

Přitom to jsou údaje za loňský rok. Letos vidíme, že česká ekonomika roste v Evropě bezkonkurenčně rychle. A součástí toho je například i růst platů.

Dá se proto očekávat, že údaje o bohatství za letošní rok budou také velice potěšující.

Byty, dům (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jitka Hanžlová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme