České dráhy znovu změnily výpočet slev. Nový ceník zrušily po dvou týdnech, Včasné jízdenky zmizely

Studenty a seniory čeká u Českých drah opět nový způsob výpočtu slev. Ty budou dráhy nově poskytovat i z akčních jízdenek za zvýhodněné ceny. Státní dopravce o tom informoval v pátek. Dráhy dosud slevy vypočítávaly z kilometrického tarifu, díky čemuž dosahovaly na vyšší kompenzace od státu. Dopravce však zároveň zrušil tzv. Včasné jízdenky, které nabízely cestování mezi většinou českých měst za výhodnější tarif.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

České dráhy se bránily, že výpočet slev z kilometrového tarifu původně posvětilo ministerstvo dopravy.

Po stížnostech konkurenčních dopravců, kteří podle svých zástupců od začátku počítají slevy z reálné prodejní ceny jízdného, však ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) na twitteru oznámil, že České dráhy musí slevy odvádět z cen jízdenek, za které jezdí ve vozech druhé třídy ostatní cestující bez nároku na státní slevu.

„Od pátku budou prodávány se slevou 75 procent pro žáky, studenty a seniory nejen obyčejné jízdenky, ale podle nového nařízení ministerstva dopravy také Akční jízdenky nabízené jako obchodní komerční sleva Českých drah,“ uvedl v pátek dopravce.

SuperAkční jízdenky

Z prodeje však zmizely Včasné jízdenky. Částečně je nahradily SuperAkční jízdenky, které se ale dají zakoupit jen přes eshop a váží se na konkrétní vlak.

Nové komerční jízdné v podobě SuperAkčních jízdenek bude dynamicky reagovat cenou na obsazenost spojů.

Dospělý za 295 korun, student za 121. České dráhy změnou výpočtu ceny jízdenky vydělávají na nových slevách

Číst článek

Tento systém dlouhodobě používá i železniční konkurence. Podle státního podniku to nasměruje cestující do prázdnějších spojů a zároveň uvolní místo v těch žádanějších.

V praxi to znamená, že na některých úsecích budou moci lidé díky SuperAkčním tarifům cestovat levněji než doposud. Avšak najdou se i trasy, kde přeprava kvůli zrušení Včasných jízdenek značně podraží.

Server Zdopravy.cz upozornil na zdražení například mezi Prahou a Rumburkem, kde se platilo za Včasnou jízdenku 135 korun. Nově však nabízí České dráhy jen kilometrový tarif za 243 či 269 korun.

Podobná situace je i na trase Praha – Teplice, kde šlo pořídit jízdenku za 79 korun. Nyní je v nabídce jen jedna za 178 korun.

pla, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme