České dráhy mají zaplatit rekordní pokutu 254 milionů

České dráhy od ledna 2004 do listopadu 2007 zneužily své dominantní postavení na trhu a mají zaplatit pokutu 254 milionů korun, kterou jim zhruba dvěma lety uložil antimonopolní úřad. Potvrdil to dnes Krajský soud v Brně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České dráhy | Foto: Jiří Suchomel

Soud sice podle soudce Davida Rause v postupu úřadu některé procesní chyby našel, nebyly ale tak závažné, aby měly vliv na rozhodnutí. Také výši pokuty shledal soud za přiměřenou, a to přesto, že je nejvyšší, jakou kdy Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pravomocně jedné firmě uložil.

„Přestože se výše pokuty vychylovala oproti dosavadním pokutám, které Úřad pro ochranu hospodářské soutěže za zneužití dominantního postavení ukládal, tak přesto pokuta není nikterak nepřiměřená, nijak nespravedlivá a zdaleka, z pohledu, žalobce není likvidační," řekl Raus.

Soud má podle něj za prokázané, že České dráhy skutečně diskriminovaly. „To znamená, že ve vztahu k části zákazníků, postupovaly jinak než k jiné části zákazníků. Pokud se soud zabýval podstatou jednání, dospěl k závěru, že takové jednání bylo Českým drahám umožněno právě proto, že se nacházely v dominantním postavení," dodal Raus.

Prakticky to probíhalo tak, že pokud některý z konkurentů ČD získal zákazníka, který byl předtím zákazníkem Českých drah, ČD mu nabídly velmi nevýhodné podmínky přepravy.

České dráhy s reakcí počkají až dostanou od soudu písemný rozsudek. Pak zváží další kroky. Nejspíš ale budou usilovat o to, aby pokutu zaplatila dceřiná společnost, nákladní železniční dopravce ČD Cargo.

Zuzana Kopuletá, pir, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme