České ekonomice se daří. V prvním čtvrtletí rostla meziročně o tři procenta

Česká ekonomika na začátku roku rostla oproti loňsku o tři procenta. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu. Jde o mírné zhoršení, podle prvního rychlého odhadu z května hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 3,1 procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekonomové ODS odhadují, že by schodek rozpočtu na příští rok mohl být o 20 miliard nižší, jen asi 50 miliard | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Zpřesněný odhad ČSÚ potvrdil, že výkon české ekonomiky na počátku letošního roku rostl, a to nejen meziročně, ale také mezičtvrtletně. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezonnost vzrostl o 0,4 procenta.

„Příznivý hospodářský vývoj pokračoval ve většině odvětví tuzemské ekonomiky, zejména ve zpracovatelském průmyslu, který vzrostl meziročně o 6,4 procenta,“ uvádí ČSÚ.

Meziročně rostla hrubá přidaná hodnota i ve většině odvětví služeb. Například v obchodě, dopravě a ubytování o 3,8 procenta.

K růstu hrubého domácího produktu přispěla i rostoucí spotřeba domácností. Výdaje domácností se meziročně zvýšily o 3,1 procenta a mezičtvrtletně o 0,9 procenta. Stejně jako v předchozím roce rostla spotřeba ve všech základních kategoriích, zejména předměty dlouhodobé spotřeby.

Díky pokračujícímu hospodářskému růstu se také příznivě vyvíjel trh práce, objem mezd a platů rostl nejvíc od roku 2008. „V prvním čtvrtletí vzrostla celková zaměstnanost v pojetí národních účtů meziročně o 1,9 procenta a mezičtvrtletně o 1,5 procenta,“ upřesňuje ČSÚ.

HDP v Česku | Foto: ČTK

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme