České firmy budou v nabírání nových zaměstnanců opatrné

České firmy budou ve druhém čtvrtletí letošního roku v nabírání zaměstnanců opatrnější. Přijmout nové pracovní síly chce jenom pět procent z nich, stejné množství očekává, že nabírat lidi nebude vůbec. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila společnost Manpower.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Přibírat nové zaměstnance se chystají hlavně firmy, které podnikají v energetice. Pracovníci budou potřeba hlavně v oblasti výroby a rozvodů elektřiny, plynu a vody.

Mírné oživení v nadcházejícím čtvrtletí nastane také v zemědělství nebo v ubytování a stravování.

Polepší si i stavebnictví, které je dlouhodobě v krizi. Obrat má přijít už za několik týdnů, a to hlavně díky začátku sezónních prací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závěry studii o vývoji na trhu práce přiblížil redaktor Jan Beneš

Naopak nejhorší situace na trhu práce bude ve druhém kvartále v oblasti dopravy, skladování a logistiky. Analytici společnosti Manpower očekávají pokles také v těžbě nerostných surovin.

Důvody přitom zůstávají stejné - pomalejší růst ekonomiky, rostoucí konkurence a pokles zakázek.

Překvapivě méně lidí budou přibírat zaměstnavatelé z oblasti finančnictví a pojišťovnictví, a to navzdory faktu, že tržby finančním domům za poslední měsíce výrazně rostou.

Z globálního průzkumu pak vyplývá, že nejistota zaměstnavatelů přetrvává na celém světě. Nejlepší předpověď je v Brazílii, Tchaj-wanu, Turecku a Indii. Nejslabší náborové prostředí očekávají zaměstnavatelé v Řecku, Itálii, Španělsku a Nizozemí.

Martin Hromádka, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme