České firmy přijdou kvůli protiruským sankcím o další miliardy korun

Firmy, státní instituce a pojišťovny stále odhadují škody, které českým podnikům způsobí sankce uvalené na Rusko. Zatím poslední předpoklad se podle Lidových novin vyšplhal na částku 19 miliard korun. Jde o součet, ve kterém jsou zahrnuté rozjednané obchodní příležitosti nebo projekty v Rusku, které v současné době nelze kvůli konfliktu pojistit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finance, peníze | Foto: Free Digital Photos

Obchody se ale kvůli evropským sankcím vůči Rusku neuskuteční a obchodníci tratí.

Zmiňovaných 19 miliard, které odhaduje Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), ale nezahrnuje jenom dopady sankcí. Podle mluvčí Hany Hikelové se počítá i s celkovou nejistotou na trhu.

„Jedna věc je, že samozřejmě automaticky projekty, které spadají pod sankce, nebudou pojištěné. Nicméně vzhledem k tomu, že se komplikuje situace ruských bank, komplikuje se situace obecně s rublem, nervozita na trhu je enormní, protože nikdo nedovede odhadnout, jaký vývoj v Rusku skutečně bude,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

České firmy přijdou kvůli protiruským sankcím o další miliardy korun

Odhad je na období jednoho roku od letošního září.

Zmařené obchody se týkají zejména oblasti strojírenství. Tam spadá i zboží takzvaného dvojího užití – tedy takové zboží, software a technologie, které se používají převážně pro civilní účely, jsou ale použitelné i pro vojenské účely.

„Co do Ruska pojišťuje EGAP, to znamená, co jde se státní podporou českého státu, tak především jde logicky o oblasti strojírenství, energetika. To jsou dvě hlavní oblasti, kde jsou čeští exportéři v posledních letech extrémně úspěšní na ruském trhu,“ potvrzuje Hikelová.

Podle aktuálního odhadu ministerstva průmyslu a obchodu přijdou české firmy o tržby v hodnotě zhruba 2,2 miliardy korun.

„První z oblastí je omezení týkající se zbraní, druhou oblastí je omezení pro vývoz citlivých technologií pro ropné odvětví a související obory, třetí oblastí je omezení pro vývoz zboží a technologií dvojitého užití a čtvrtou a poslední oblastí je omezení dotýkající se kapitálového trhu,“ přibližuje Filip Matys z tiskového oddělení.

Nelze zapomenout ani na protiúder Ruska. Jeho protisankce pocítí hlavně české zemědělské a potravinářské podniky. Ministerstvo zemědělství aktuálně odhaduje, že tržby firem se kvůli zákazu vývozu zboží na ruský trh do konce roku sníží o 300 až 350 milionů korun.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme