České firmy se 'nemusí bát' propadu kanadské ekonomiky

Kanada má za sebou nejvýraznější devítiměsíční propad za půl století. Potvrdily to včera zveřejněné údaje o vývoji ekonomiky za druhé čtvrtletí, podle kterých se hrubý domácí produkt země od dubna do června propadl o 3,4 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanadská vlajka | Foto: Canadian Heritage

V červnu ale už podle statistického úřadu došlo k jistému oživení. Prezident Kanadské obchodní komory v Česku Peter Formanek si ale myslí, že oživení kanadské ekonomiky bude ještě chvíli trvat: "Osmdesát procent kanadské výroby jde do Spojených států, které stále nejsou venku z krize."

Čeští vývozci a firmy se zájmem o Kanadu se ale podle odborníků nemusí ničeho obávat. "Myslím si, že pro české výrobce zatím nehrozí velký propad, protože obchod mezi Českem a Kanadou není tak silný. Nepočítám s tím, že by to mohlo vážným způsobem ohrozit český vývoz," uvedl Formanek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ekonomické situaci Kanady mluvili na Rádiu Česko prezident Kanadské obchodní komory v Česku Peter Formanek a ředitelem odboru marketingu a komunikace agentury na podporu exportu Czechtrade Aleš Řiháček.

To potvrzuje i ředitel odboru marketingu a komunikace agentury na podporu exportu Czechtrade Aleš Řiháček: "Neočekávám, že by současná situace měla nějaký fatální vliv. Vzájemný obchod mezi Českem a Kanadou v posledních pěti letech narůstá, nicméně čísla nejsou moc velká. Kanada zatím pro české firmy a vývozce nebyla a není stěžejním trhem."

Situaci podle Řiháka nijak výrazně nezhoršuje ani zavedení vízové povinnosti: "Je to nepříjemnost, může se to dotknout nějakých vzájemných vztahů, možná důvěry, ale nemyslím si, že by to ovlivnilo obchodování."

"Nemyslím si, že by zavedení víz zastavilo podnikatelské cesty a obchodní toky mezi Kanadou a Českou republikou. Může to samozřejmě zvýšit náklady českých společností, které s touto zemí obchodují, protože víza něco stojí," dodal ještě ředitelem odboru marketingu a komunikace agentury na podporu exportu Czechtrade.

Amnesty International žádá Kanadu o zrušení víz
Česko pokračuje ve snaze získat ve vízovém sporu s Kanadou podporu EU
Kanada obnovila víza, Praha chystá reakci a žádá solidaritu EU
EU rozzlobila Kanadu. Přijala zákaz obchodování s výrobky z tuleňů

Roman Chlupatý, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme