České firmy stále více obchodují s Tatarstánem

Tatarstán znají v Česku hlavně fotbaloví fandové. To proto, že Rubin Kazaň nedávno hodně potrápil slavnou Chelsea v Evropské lize. Málo se ale ví, že je Tatarstán nejbohatší republikou ruské federace. A že tam míří čím dál víc českých firem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kazaň | Foto: Lenka Kabrhelová

Rozvoj zemědělské techniky a výroby. To je například příležitost pro firmu Mitas, kterou nejvíce zajímá projekt na výrobu zemědělských pneumatik. Generální ředitel Mitasu

Jaroslav Čechura už pro svou společnost zarezervoval místo pro výstavbu závodu, a to v průmyslové zóně Jelabuga:

Přehrát

00:00 / 00:00

O obchodní spolupráci s Tatarstánem mluvil Jan Beneš

„Průmyslová zóna Jelabuga je jedna ze dvou zón, které mají speciální režim v rámci ruské federace, zejména s ohledem na bezcelní zónu a daňové úlevy. Čili proto nás zajímá postavit závod právě v těchto prostorách.“

Mitas ještě před pěti lety do Ruské federace prodával pneumatiky v objemu kolem dvou milionů eur. V letošním roce by měl odbyt přesáhnout 20 milionů eur.

„Ta dynamika je jednoznačná a zejména potenciál trhu je obrovský,“ dodává Jaroslav Čechura.

Vedle společnosti Mitas působí v Tatarstánu také jihlavský podnik PSJ nebo BauerTechnics z Tábora. Ruská federace a konkrétně Tatarstán jsou v pozornosti také ministerstva průmyslu a obchodu.

„Tatarstán patří mezi velmi rozvinuté republiky. Opravdu se nyní velmi významně navyšuje spolupráce mezi Českou republikou a ruskou federací. Je velmi dobře že české firmy se uplatňují právě v regionech. Loňský rok skončil rekordní obchodní bilancí, která byla přes 14 miliard dolarů,“ říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Jeho resort má zájem také o to, aby se firmy z Tatarstánu více zapojovaly do podnikání v Česku. Prostor se pro společnosti otvírá například v technických oborech.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme