České HDP klesá, slovenské naopak roste. Slovákům pomáhá především silný export

Česká ekonomika prožívá nejdelší pokles od roku 1997, Slovákům se ale daří. I když v roce 2009 přijali v poslední době zatracované euro, jejich HDP stále roste. Slováci sice zatím nedosahují růstu Lotyšska, které v roce 2012 zvedlo svoje HDP meziročně o více než pět a půl procenta, stále jsou ale vysoko nad průměrem evropské sedmadvacítky a v závodě o vyšší HDP za sebou nechávají i Čechy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portugalská automobilka Autoeuropa (ilustrační foto) | Foto: Volkswagen Autoeuropa, Volkswagen Autoeuropa

Zatímco český hrubý domácí produkt klesl v roce 2012 o 1,2 procenta, Slovensku se daří o poznání lépe.

„V roce 2012 jsme zaznamenali růst HDP ve stálých cenách na úrovni dvou procent. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2012 se HDP reálně zvýšilo o 0,7 procenta,“ popisuje mluvčí Slovenského statistického úřadu Marián Jánošík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O českém a slovenském HDP natáčela redaktorka Barbora Kreuzerová.

Také růst cen se na Slovensku v únoru meziročně zpomalil a je nejnižší za poslední dva roky. Oproti lednu se ale ceny nezvedaly. V České republice byl meziroční skok vyšší, hlavním důvodem bylo zvýšení daně z přidané hodnoty. Vyšší DPH navíc donutilo šetřit více domácností.

„Druhým důvodem jsou excelentní výsledky zahraničního obchodu Slovenska. Slovensko je poměrně malou zemí, a tak rozběh výroby dalšího typu automobilu se výrazně podepíše na výsledcích exportu a následně i HDP. Zvlášť pokud jde o automobily značky Volkswagen, kterým se na upadajícím evropském trhu velmi dobře daří,“ vysvětluje další slovenský úspěch analytik ČSOB Petr Dufek.

Slovensko také nijak neznevýhodňuje zavedení eura, ke kterému naši sousedé přistoupili v roce 2009 a kterému se Česká republika zatím nepřiblížila. Podle Dufka rozdílná měna ale není tím, co by slovenskou a českou ekonomikou tolik odlišovalo:

„Já si myslím, že to není primárně o euru. Je to opravdu o tom, že Slovensko je ve srovnání s Českou republikou mnohem menší a úspěch jedné továrny dokáže ovlivnit výsledky celé ekonomiky. Když se ve srovnání podíváme na Česko, tak zjistíme, že Česká republika neprožívala třeba v loňském roce žádné rapidní posilování koruny.“

Podle většiny analytiků bude recese české ekonomiky pokračovat i v prvních třech čtvrtletích roku 2013. Pak by ale podle některých z nich mohlo dojít k oživení ekonomiky.

Hrubý domácí produkt ČR 2007 - 2012 | Foto: ČTK

Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme