České nebankovní firmy poskytly za první pololetí o 5 procent více peněz než loni

Velké leasingové společnosti v Česku poskytly klientům v prvním pololetí přes 63 miliard korun. To je o 5 procent více než loni. Peníze získaly nejenom prostřednictvím leasingu, ale také úvěrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankovky, peníze /ilustrační foto/ | Foto: Česká národní banka

Zhruba 46 miliard použily firmy na financování svého provozu.

„V posledním půlroce došlo k nárůstu financování podnikatelů o 7,3 procenta,“ upřesňuje Jiřina Tapíšková z České leasingové a finanční asociace

„Pokud si to dám ale do kontextu s informací od bank, které za poslední půlrok oznámily pokles financování podnikatelských úvěrů o 27 procent, tak se nabízí myšlenka, že část zájemců o financování se přesunula od bank na nebankovní finanční trh,“ usuzuje Tapíšková.

I přes pokračující ekonomickou recesi se financování firemních investic zvýšilo o 3,5 procenta, a to formou leasingu a úvěrů.

„Financování provozu narostlo o 17 procent. To znamená, že podnikatelé hledají převážně financování provozu. Ale i nárůst financování investic 3,5 procenta je po dlouhé době pozitivní informace,“ hodnotí Tapíšková.

Podle ní se podnikatelům vrací chuť investovat a je to příznivá informace z pohledu celé ekonomiky

Svaz průmyslu nesouhlasí

Podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy jsou ale firmy v investování stále opatrné. Situace se nezlepší ani v příštích měsících.

„V tom nárůstu uvádějí, že je třeba i výrazný nárůst factoringu, což je nástroj používaný mimo jiné i v dobách zvýšených problémů, kdy vám odběratelé platí pozdě a vy potřebujete likviditu,“ vidí situaci analytik Bohuslav Čížek.

„Co se týká měsíční aktivity, nemáme signály, že by v současnosti docházelo k výraznějšímu oživení,“ uzavírá Čížek.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme