České páry se do manželství nehrnou. Byť může být sňatek ekonomicky výhodný

Necelá polovina manželství v Česku končí rozvodem. Možná to je i jeden z důvodů, který páry od uzavření sňatku odrazuje. Počet uzavřených manželství v přepočtu na obyvatele je jeden z nejnižších v Evropě. Ročně si u nás "ANO" řekne necelých padesát tisíc párů. Ekonomicky je sňatek výhodný v ohledu dědictví nebo daní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatba s sebou může přinést i nečekané komplikace (ilustrační foto) | Foto: stock exchange, Shezita

Manželé mohou za svůj protějšek uplatnit slevu na dani. A to v případě, kdy například manželka nemá stálý příjem nebo pobírá pouze rodičovský příspěvek.

Vstupem do manželství se veškerý majetek stává společným jměním manželů a po případném rozvodu se dělí rovným dílem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonomické výhodny sňatku vyjmenovala Václava Marešová.mp3

V průběhu trvání manželství mohou partneři tyto závazky zúžit a to tak, že u notáře uzavřou smlouvu.

Do společného jmění manželů spadají i dluhy

Po rozvodu si exmanželé mohou odnést jak polovinu majetku, tak polovinu dluhů. Ale například osobní dary do společného jmění nepatří.

V případě, že jeden z manželů platil už před svatbou hypotéku za svůj byt, má na polovinu zaplacených splátek nárok i jeho partner. A to i v případě, že byl jeho plat například mnohem nižší.

Stále více českých párů ale volí život na hromádce

Páry žijící na hromádce se naopak nemusí obávat, že by je jejich bývalý partner zažaloval o výživné, například proto, že se nedokáže sám uživit.

Výhoda manželství se může ale ukázat v těžkých životních situacích. Manželé mají nárok na pozůstalostní penzi a také po sobě vzájemně dětí.

V případě, že měl muž například z předchozího vztahu další děti, tak dědí také ony. Přítelkyně, byť s partnerem žila ve společné domácnosti, stojí podle práva stranou.

Výjimkou je sepsaná závěť. Z manželství má pozůstalá žena nárok na stejný podíl jako děti.

Týden manželství chce ukázat pozitiva svazku a pomoci s problémy

Číst článek

Manželství podle řady průzkumů prodlužuje život. Ženatí muži prý méně kouří a méně pijí než jejich svobodní kamarádi a také mají méně depresí.

Jiří Chum, Václava Marešová, Jakub Viliš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme