Toman chce ve veřejných institucích české potraviny. Změnu přidá do kontroverzní novely zákona

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) chce nařídit veřejným institucím, aby používaly určitý podíl lokálních nebo bio potravin. Změnu chce dát do kontroverzní novely zákona o potravinách, ministerstvo se tak chce podílet na pozměňovacím návrhu několika desítek poslanců. V neděli to uvedl v pořadu Partie na CNN Prima News.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sporný poslanecký návrh na úpravu vládní novely zákona o potravinách by zavedl povinnost nabízet od příštího roku 55 procent českých potravin v obchodech s postupným nárůstem až na 85 procent.

Poslanci navrhují změnu potravinového zákona. Cílem je postupně zvýšit kvóty ryze českých produktů

Číst článek

Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana by byl únosný návrh na zhruba dvě třetiny, příkaz pro obchodní řetězce by ale byl podle něj pouze „deklaratorní“.

Návrh novely zákona se nyní vrátil do druhého sněmovního čtení, poslanci ho chtějí přepracovat. Ministerstvo se chce na této změně podílet.

Pokud ale chce stát něco přikazovat, měl by jít příkladem, řekl Toman k případné povinnosti veřejných institucí používat v nějaké míře lokální nebo bio potraviny. Prováděcí předpis k zákonu by pak chtěl nechat notifikovat u Evropské komise, aby se nepříčil evropskému právu.

Nejen Agrofert proti

Od návrhu na povinné množství českých potravin v obchodech se v posledních dnech distancoval například Agrofert, podle jeho mluvčího Karla Hanzelky by nešel ani splnit například u masných výrobků.

„Důvodem je nesoběstačnost. Tolik masa (především vepřového) se zkrátka v České republice nevyprodukuje, aby se pokryla celková spotřeba obyvatel. A nejde jen o nás, kteří máme v České republice vlastní chovy, ale o všechny producenty masa a uzenin,“ uvedl mluvčí.

Guvernér centrální banky Rusnok: Růst cen je v Česku vysoký, ale není to nijak extrémní

Číst článek

Proti návrhu protestují také nadnárodní potravinářské společnosti sdružené v Českém sdružení pro značkové výrobky.

„Jsme jednoznačně přesvědčeni, že pokud současný jednotný a otevřený evropský trh rozbijeme kvůli partikulárním lobbistickým vlivům jednotlivých skupin, kterým jde jen o vlastní úzké a krátkodobé zájmy, tak ve svém důsledku nepomůžeme českým zemědělcům ani potravinářům, a už vůbec ne českým spotřebitelům, kterým pak bude hrozit nedostatek potravin, a tím i citelně vyšší ceny,“ píše se v dopise sdružení poslancům.

Proti povinnému podílu se vyslovily také Asociace soukromého zemědělství, Hospodářská komora nebo Svaz obchodu a cestovního ruchu.

Zastánci sporné novely argumentují tím, že i koronavirová krize ukázala, že je žádoucí, aby Česko bylo soběstačnější v produkci potravin, které místní zemědělci dokážou vyrobit za stejných či nižších nákladů jako ti zahraniční.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme