České spořitelně i Komerční bance klesl zisk, stále ale mají dostatečný kapitál

Největší tuzemská banka podle počtu klientů – Česká spořitelna – hlásí za první čtvrtletí pokles zisku o 8 procent. Komerční banka vydělala dokonce o 16 procent méně než ve stejném období loni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České bankovky | Foto: Ladislav Bába

Česká spořitelna dosáhla zisku 3,4 miliardy korun. Pokles vysvětluje hlavně tím, že se snížil čistý zisk z obchodních operací.

Zisk Komerční banky jsou necelé 3 miliardy. Za pokles proti prvnímu čtvrtletí 2015 můžou povinné odvody do Fondu řešení krize a Fondu pojištění vkladů.

Komerční banka si ale na druhé straně pochvaluje růst počtu klientů o 18 tisíc i další hospodářské výsledky.

Podle hlavního analytika společnosti Deloitte Davida Marka nejsou výsledky obou bank nijak katastrofální.

„Je nutné počítat s tím, že žijeme v prostředí nízkých úrokových sazeb a stoupající konkurence na bankovním trhu, ale v tomto kontextu si oba dva finanční ústavy vedly relativně dobře, proto bych propad výsledků obou dvou firem nehodnotil nijak zásadně negativně,“ říká.

Česká spořitelna - zisk | Foto: ČTK

Mateřské společnosti Komerční banky a České spořitelny si naopak polepšily. Francouzská Société Générale, která je největším vlastníkem Komerční banky, vykázala o 6,5 procenta vyšší zisk, a Erste bank, která je mateřskou firmou České spořitelny, zvýšila zisk asi o 15 procent.

Jak ale ujišťuje David Marek, majitelé bank v Česku i přes pokles zisku budou mít vysoké dividendy, i když byli zvyklí na vyšší.

Komerční banka - zisk | Foto: ČTK

„V případě českých bank byla ziskovost velmi vysoká, takže pokud je o něco nižší, nejde o žádné drama. A ve srovnání s ostatními firmami v české ekonomice je stále nadprůměrná, takže akcionáři se mohou dočkat slušné dividendy. Výnosnost jejich investice je stále velmi dobrá.“

Největší banky v Česku mají dostatečný kapitál k tomu, aby případné problémy samy vyřešily. Navíc se díky současné dobré výkonnosti české ekonomiky zlepšuje kvalita úvěrů a snižuje se počet těch, s jejichž splácením jsou problémy.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme