České stavebnictví tvrdě doplácí na sílící evropskou krizi

Rok 2011 bude pro české stavebnictví ztrátový. Letošní, ještě mírný pokles, ovšem vystřídá příští rok výrazný propad. Krátkodobá perspektiva je celkově nepříznivá. Do roku 2013 se očekává až čtvrtinový pokles v průběhu pouhých pěti let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba pavilonu akutní medicíny v Karlovarské krajské nemocnici | Foto: Radim Jehlík

České stavebnictví tak směřuje k největší krizi za posledních dvacet let. Pokles bude trvat nejméně následující dva roky.

„Ředitelé stavebních společností očekávají, že pokles v tomto roce bude o 4-5 procent. V příštím roce by se mělo jednat přibližně o 8,3 procenta a výhled na rok 2013 stále neukazuje návrat k růstu. Tam by ten pokles měl být přibližně 1,1 procenta. Pokud to shrneme, tak za roky 2009 – 2013 by mělo dojít k poklesu přibližně 20-25 procent,“ potvrzuje Jiří Vacek ze společnosti pro stavební studie ve střední a východní Evropě - CEEC Reasearch.

ČTĚTE TAKÉ: Stavebnictví pokleslo o 8 procent, export vzrostl o 9,6 procenta

Krizi pocítí podle Jiřího Vacka všichni, nejvíce na ni ale doplatí malé a střední firmy.

„Velké stavební společnosti mají problém, že na trhu zmizely velké zakázky. To znamená: ony se musejí soustředit spíše na střední a menší. Zahraniční matky jsou jim schopny pomoci kapitálově, a tím je na trhu podrží,“ vysvětluje Jiří Vacek a pokračuje:

„Ty malé a střední tuto možnost kapitálových injekcí nemají. To znamená, že v momentu, kdy vyčerpají svoje financování, tak mohou jednoduše skončit.“

David Šťáhlavský, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme