České zoo vydají ročně miliony za krmivo pro zvířata. Nejdražší jsou sloni, gepardi a žirafy

Zvířata v českých zoologických zahradách projedí ročně miliony korun. Například zoo ve Dvoře Králové dá každý rok na potravu pro zvířata zhruba jedenáct a půl milionu korun. O něco vyšší částku vynaloží plzeňská zoologická zahrada.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sloni v Zoo Ostrava | Foto: P. Vlček (ZOO Ostrava)

Jeden z nejdražších strávníků zoo je slon, který ročně prožere krmivo za 150 tisíc korun. Za jeden den sní 20 kilogramů zeleniny a ovoce, k tomu 8 kilogramů krmné směsi, 80 kilogramů sena a metrák zelené píce.

Například v olomoucké zoo stojí potrava pro zvířata kolem šesti milionů korun. Nejvíc peněz tam utratí za maso, granule, ovoce a zeleninu. Na jídelníčku zvířat se ale objevují i trochu netradiční pamlsky - jako jsou třeba mořské plody, mango nebo také kaki.

Úplně nejdražší položkou je ale zadní hovězí v nejvyšší kvalitě pro gepardy. Ti spořádají v přepočtu až dvacet restauračních porcí denně, tedy dvě kila masa. Náročným strávníkem je ale třeba i žirafa, která sní denně až 60 kilogramů krmiva.

Každé zvíře má dopředu daný svůj denní příděl, stejně tak i jeho složení. Ale nevybírají ho jen podle chuti. Ošetřovatelé dávají některým zvířatům do krmiva například přípravky na podporu plodnosti nebo také cukry k doplnění takzvané pohotové energie.

V Česku je aktuálně 15 zoologických zahrad a dalších „zvířecích" center. Nejvyšší vstupné lidé zaplatí v Praze. Zoo v Troji ale také patří mezi největší a nejnavštěvovanější zahrady. Dospělí mají vstupenku za 200 korun, dítě za 150 korun.

Naopak nejlevnější je Podkrušnohorský zoopark v Chomutově, kde lístek pro dospělého stojí 75 korun a dětské vstupně vyjde na 45 korun.

Téměř ve všech zoo lidé můžou ušetřit například nákupem rodinné vstupenky nebo taky roční vstupenkou - ta v Praze stojí třeba 700 korun a v Ostravě je o 150 korun levnější.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme