Českého piva i vína se slovenský zákaz dovozu a prodeje netýká

Zákaz dovozu se netýká českého piva ani vína, ale pouze tvrdého alkoholu nad 20 procent etanolu, zdůraznila v Ozvěnách dne mluvčí slovenského ministerstva zemědělství. Náměstek českého ministra zemědělství Martin Hlaváček připomněl, že je zcela na posouzení slovenských orgánů, zda se k takovému opatření přikloní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklenky na víno | Foto: Comstock Images

Na Slovensko se ode dneška nesmí dovážet český alkohol s obsahem etanolu vyšším než 20 procent a nesmí se ani prodávat ve slovenských obchodech. Opatření přijala slovenská vláda v reakci na otravy metanolem v Česku.

Slovenský ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek vysvětlil, že vláda se rozhodla uvalit embargo na český tvrdý alkohol i proto, že se slovenské obchodní řetězce údajně chystaly ve velkých výprodejích zbavit zásob českého alkoholu. Zákaz se vyhlásil v celoplošném rozhlasovém a televizním vysílání.

Přehrát

00:00 / 00:00

O slovenském zákazu dovozu lihovin z Česka mluvili v Ozvěnách dne zpravodaj ČRo v Bratislavě Vojtěch Berger,mluvčí slovenského ministerstva zemědělství Magda Tóth Želeňáková a náměstek českého ministra zemědělství Martin Hlaváček

K zákazu už včera vládu Slovenska vyzvala potravinářská komora. Například slovenský Svaz obchodu a cestovního ruchu ale zákaz kritizoval jako unáhlený a ekonomicky špatný krok, který navíc vyvolává paniku u veřejnosti. Slováci ale podle všech dostupných průzkumů zůstávají zatím klidní a nebezpečného alkoholu se nebojí.

Ochrana slovenských spotřebitelů

Mluvčí slovenského ministerstva zemědělství Magda Tóth Želeňáková v Ozvěnách dne zdůraznila, že zákaz dovozu tvrdého alkoholu z Česka souvisí s ochranou obyvatel Slovenska.

„A protože u vás to zřejmě není skutečně pod kontrolou, proto jsme vyhlásili tuto částečnou prohibici,“ uvedla Magda Tóth Želeňáková.

Slovensko dočasně zakazuje prodej a dovoz českého alkoholu

Číst článek

„Kontroloři budou v terénu, budou kontrolovat prodejny, restaurace i bary,“ řekla Železňáková a také připomněla, že pod přísným dohledem bude i slovenský alkohol. Zákaz dovozu alkoholu nad 20 % etanolu bude podle jejích slov odvolán po ustálení situace v Česku.

„Když nebudou přibývat další případy,“ zdůraznila Magda Tóth Želeňáková.

Náměstek českého ministra zemědělství Martin Hlaváček připomněl, že je zcela na posouzení slovenských orgánů, zda se k takovému opatření přikloní.

„Podle mých informací opírají omezení o stejné důvody a stejný rozsah, jak tomu bylo v Česku,“ řekl Hlaváček.

SZPI: Téměř 10 000 kontrol, desítky vzorků, jeden z nich nebezpečný

Potravinářská inspekce k dnešku eviduje více než 9400 kontrol, bylo odebráno několik desítek vzorků. „Máme devět vzorků v rámci Státní zemědělské a potravinářské inspekce, které byly vyhodnoceny jako nadlimitní. A pouze jeden z těchto vzorků byl nadlimitní natolik, že by se dalo hovořit o škodlivosti pro lidské zdraví,“ upozornil Hlaváček s tím, že jde o vzorky z celé republiky.

Jak řekl, nemá informace o místě, kde byly objeveny stovky litrů silně kontaminovaných metylem, které ministr Heger označil za ‚zbraň hromadného ničení‘. „To byly záležitosti, které objevily ostatní složky. Předpokládám, že je to nyní předmětem vyšetřování.“

Kalousek: Vláda chce uvolnit prodej bezpečného alkoholu v řádu dnů

Číst článek

Martin Hlaváček také poznamenal, že Česko o vývoji informuje své partnery v Evropské unii a příští týden se o něm bude jistě mluvit na setkání ministrů zemědělství členských zemí.

Milan Kopp, Vojtěch Berger, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme