Česko a 9 dalších zemí protestují proti plánovanému rozšíření plynovodu Nord Stream

Plánované rozšíření plynovodu Nord Stream odmítá Česko a devět dalších zemí Evropské unie. Ve společném dopise Evropské komisi podle agentury Reuters napsaly, že plány na rozšíření plynovodu jdou proti zájmům unie a jsou rizikem pro stabilitu na Ukrajině. Nord Stream přivádí zemní plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa, a obchází tak území Ukrajiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynovod (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Ruský plynárenský gigant Gazprom se dohodl se západoevropskými energetickými firmami na zdvojnásobení kapacity Nord Streamu.

Česko a dalších devět států se bojí, že tím Západ ztratí o Ukrajinu zájem a uvolní místo Rusku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, co by pro Ukrajinu znamenalo rozšíření plynovodu Nord stream, mluvila ukrajinistka Lenka Víchová

Navíc jde i o poplatky za tranzit plynu, jak připomněl slovenský premiér Robert Fico: „Ukrajina přijde o miliardu a Slovensko o stovky milionů eur.“

Podle ukrajinistky Lenky Víchové se Rusku jedná o potrestání Ukrajiny.

„Mám pocit, že vlastně o nic jiného nejde, protože dodávky plynu přes Ukrajinu jsou docela stabilní a nejsou nijak ohroženy. Ale Rusko potřebuje Ukrajinu potrestat a také se ji snaží odtrhnout od Evropy, to znamená zkontaktovat se s Evropou mimo Ukrajinu,“ řekla Lenka Víchová ve vysílání Českého rozhlasu.

Země střední a východní Evropy chtějí, aby o Nord Streamu jednal prosincový summit evropských lídrů. Evropská komise už dřív řekla, že rozšíření plynovodu jde proti evropským snahám o energetickou bezpečnost.

Plynovody | Foto: Český rozhlas

Vladimír Kroc, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme