Česko a Británie se nezúčastní podpisu smlouvy o rozpočtové kázni v eurozóně

Jen 25 států z 27 dnes podepíše na summitu v Bruselu takzvaný rozpočtový pakt, tedy Smlouvu o stabilitě, koordinaci a řízení hospodářství v eurozóně. Jen Česko a Velká Británie se ke smlouvě připojit odmítly. Ostatní státy se ve smlouvě zavazují například k prakticky vyrovnanému hospodaření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Cameron a Petr Nečas | Zdroj: Reuters

Podle premiéra Nečase České republice nestačí jen účast na některých summitech eurozóny a problém má také s nejistou ratifikací dokumentu. Prezident Václav Klaus už předem prohlásil, že smlouvu nepodepíše.

Názor na smlouvu obecně nazývanou Fiscal compact jsme nezměnili, musel premiér Nečas opakovat reportérům evropských medií několikrát.

S britským premiérem Davidem Cameronem a dalšími 10 státníky navrhli Unii kromě větší rozpočtové disciplíny i jiné nástroje k ozdravení ekonomiky – dotvoření jednotného trhu, který ještě zcela nefunguje a skrývá v sobě potenciál pro hospodářský růst.

Díky této alianci s dalšími zeměmi premiér Nečas necítí žádnou izolaci České republiky uvnitř Evropské unie, nicméně u podpisu smlouvy o rozpočtové kázni v eurozóně bude chybět.

Česku se podařilo na summitu EU upozornit na význam jednotného trhu

Číst článek

Podle slovenské premiérky Ivety Radičové je ale v zájmu Prahy se ke smlouvě připojit.

„Opět se přidala na stranu Velké Británie. Obávám se, že trošku dostane po nose, trošku moc. Že to není dobré geopolitické rozhodnutí, protože věcně nemáte důvod,“ řekl Iveta Radičová.

Premiérka zároveň doufá, že premiér Petr Nečas svůj odmítavý postoj nakonec změní.

Pavel Novák, Ondřej Houska, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme