Česko bude usilovat o prohloubení ekonomických vztahů s Pákistánem

Do České republiky dnes přicestuje předseda pákistánské vládní Rady pro investice Salím Mandvivall. Setkat se má i s ministrem průmyslu a obchodu. Pákistánský trh má totiž z pohledu České republiky podle ministerstva obrovský potenciál.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova pakistánské vlády.

Budova pakistánské vlády. | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„Od poloviny 90. let až do roku 2006 byl dovoz z Pákistánu byl přibližně dvakrát vyšší než náš vývoz. Souviselo to z rostoucí poptávkou po spotřebním zboží, jako byly látky oděvy. V letech 2007 až 2009 převýšil český vývoz nad dovozem z Pákistánu a dosáhli jsme aktivní bilance,“ přibližuje ředitel odboru zahraničně ekonomických politik ministerstva průmyslu a obchodu Vlastimil Lorenz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel odboru zahraničně ekonomických politik ministerstva průmyslu a obchodu Vlastimil Lorenz ve Světě o deváté Rádia Česko mluvil o ekonomických vztazích s Pákistánem

V posledních třech letech je ale pro Českou republiku bilance opět záporná. „V současnosti se náš vzájemný obrat pohybuje kolem 140 milionů amerických dolarů, přičemž náš dovoz představuje 105 milionů a náš vývoz 35 milionů dolarů,“ doplňuje Lorenz.

Pákistánský trh má z pohledu České republiky podle ministerstva obrovský potenciál. „Je třeba si uvědomit, že Pákistán má přibližně 190 milionů obyvatel a je šestou nejlidnatější zemí na světě. Dodávky českých technologií mají více než osmdesátiletou tradici. Českým výrobcům se po ta léta daří udržet dobrou image,“ říká ředitel odboru zahraničně ekonomických politik.

Česká republika do Pákistánu nejčastěji vyváží mechanické přístroje, kotle a reaktory. „Hodně to souvisí s dodávkami do energetiky. V tomto oboru se jistě budeme snažit udržet i nadále. Je ovšem velmi pravděpodobné, že od klasické energetiky budou vývozci stále častěji přecházet k energetice v oblasti obnovitelných zdrojů,“

V letošním roce se ale české firmy účastnily například i veletrhu v Karáčí, kde vystavovali svoje tvářecí a obráběcí stroje. „Chceme potom se prosazovat v oblasti metalurgických technologií, tam už probíhají jednání o spolupráci, dále v těžbě a zpracování surovin, vodní hospodářství, chemický průmysl,“ dodává Lorenz.

Barbora Kreuzerová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme