Česko by kvůli změně podmínek mohlo prodělat na pomoci Portugalsku a Irsku

Česko možná doplatí na svojí pomoc zadluženému Portugalsku a Irsku. Evropská komise Českému rozhlasu exkluzivně potvrdila, že ztráta peněz hrozí všem zemím Evropské unie – tedy i Česku. Portugalci a Irové totiž zřejmě dostanou mírnější podmínky pro splácení svých záchranných půjček. Kvůli tomu nejspíš bude Česko muset zaplatit peníze navíc do evropského rozpočtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze, euro (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Evropští lídři původně tvrdili, že Portugalci a Irové musejí podmínky pomoci splnit za každou cenu.

Teď je ale jasné, že se to nepodaří. Podmínky půjček však prý zatím plní, a tak si podle Unie zaslouží úlevu. Konečné rozhodnutí má padnout na jaře.

„Detaily prodloužení splátek pro Irsko a Portugalsko navrhnou experti,“ upřesnil eurokomisař pro hospodářství Olli Rehn. Česko prodloužení podle ministra financí Miroslava Kalouska podporuje. „Domnívám se, že vzhledem k horšímu než předpokládanému ekonomickému vývoji by měly dostat obě dvě země delší čas na splacení své půjčky,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možné ztrátě peněz kvůli pomoci Portugalsku a Irsku mluvil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo v Bruselu Ondřej Houska

Portugalsko a Irsko tak asi budou moci záchranné půjčky splácet déle a možná i za nižší úrok. Pak ale hrozí, že úrok bude nižší, než za jaký si peníze na pomoc oběma zemím půjčuje záchranný mechanismus celé unie, jehož součástí je i Česko.

To by pak muselo část ztráty zaplatit ze svého, a to podle svého podílu na evropském rozpočtu. Řecku Česko nepomáhá, Portugalsku a Irsku však ano. Těmto zemím totiž půjčuje i záchranný fond EFSM, ve kterém jsou všechny země unie.

Tento fond půjčuje třetinu záchranných půjček a Česká republika se na něm podílí formou záruk za úvěry. To znamená, že pouze ručí za ty peníze, které si fond sám půjčí na trzích a pak je půjčuje Portugalcům a Irům.

Původně na tom Česko mělo dokonce vydělat. Zmírnění podmínek půjček by však mohlo vést až k tomu, že bude muset Česko za fond zaplatit část jeho ztrát. Kalousek nechtěl říct, jestli k tomu nakonec dojde. „Já nebudu spekulovat o tom, kdyby. Počkáme ne externí výstupy a na jejích základě sdělíme své stanovisko,“ uvedl.

„Jedna věc je povolit státům delší čas, druhá věc je podílet se na tom vlastními prostředky. Myslím si, že tam už je ochota mnohem menší,“ dodal. Jak by se Česko zachovalo, pokud by mu ztráta peněz opravdu hrozila, nechtěl spekulovat.

Případná česká ztráta se zatím nedá vyčíslit. Celkem Česká republika za pomoc oběma zemím ručí víc než patnácti miliardami korun.

Ondřej Houska, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme