Česko by se vstupem do eurozóny mělo počkat

Společná evropská měna dnes po ránu na asijských trzích vůči dolaru posílila až na úroveň dvouměsíčního maxima. Následně část svých zisků odevzdala a euro se obchodovalo za 1,425 dolaru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurobankovky | Foto: Jan Rosenauer

Bulharsko oznámilo, že se v listopadu pokusí svou měnu lev navázat na euro. Polsko se naopak podle listu Dzenik jakýchkoli pokusí oznámit datum vstupu do eurozóny vzdá.

Podle národního koordinátora pro přijetí eura v Česku Oldřicha Dědka je díky krizi eurozóna pro mnohé země lákavá, země ale nejsou schopny plnit kritéria pro přijetí:

"Krize jednoznačně zvýšila atraktivitu eurozóny a řada zemí by do ní vstoupila co možná nejdříve. Na druhé straně jsou ale ekonomické podmínky. Hospodářská krize výrazně zhoršuje deficity veřejných financí, znemožňuje plnit maastrické fiskální kritérium a oddaluje rozhodnutí o vstupu do eurozóny."

"Rozšíření je v eurozóně vítáno, ale pouze za podmínky, že země budou splňovat fiskální kriteria, tedy budou mít pružné fiskální rozpočty a budou splňovat inflační cíl," doplňuje ekonom Citibank Jaromír Šindel.

Česko by s přijetím eura mělo počkat

Co se týče vstupu Česka do eurozóny, tak se oba ekonomové shodují, že je lepší počkat na zlepšení finanční situace:

"Naše fiskální rozpočty nejsou pružné. Z tohoto pohledu je pro českou ekonomiku mnohem příznivější, abychom počkali se vstupem do eurozóny do okamžiku, kdy naše fiskální pozice bude pružnější a mnohem efektivnější v době ekonomických poklesů," uvedl Šindel.

"Jestli se chceme bavit o věrohodném termínu zavedení eura u nás, tak to znamená se soustředit na vývoj veřejných financí, aby nebyl podvázán dalším růstem mandatorních výdajů, aby si zachoval určitou pružnost. To rozhoduje o zavedení termínu eura," dodává Dědek.

Podle Dědka by do eurozóny v nejbližší době mohlo vstoupit Estonsko, které avizovalo svůj vstup na rok 2011.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, nakolik euro ovlivnily nejnovější zprávy o možném rozšíření eurozóny, na Radiu Česko mluvil národní koordinátor pro přijetí eura v Česku Oldřich Dědek a ekonom Citibank Jaromír Šindel.

Přečtěte si také:
Eurozóna se poprvé v historii dostala do deflace
Eurozóna má patrně nejhorší vlnu krize za sebou
Unie potřebuje další protikrizové balíčky

Roman Chlupatý, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme