Česko dostalo z EU víc peněz, než odvedlo. Čistý příjem je téměř 67 miliard korun

Česká republika získala v prvním pololetí z rozpočtu Evropské unie o 66,6 miliardy korun víc, než do něj odvedla. Údaje zveřejnilo ministerstvo financí. Tento čistý příjem je druhý nejvyšší od vstupu země do unie v roce 2004. Víc peněz Česko dostalo loni, a to skoro 127 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pětiseteurová bankovka | Foto: CC0 Public domain

Česko v prvním pololetí obdrželo z rozpočtu Evropské unie celkem 85,9 miliardy korun. Na druhé straně odvedlo 19,3 miliardy.

Získalo tak sice z evropského rozpočtu víc peněz, než do něj odvedlo, loni byl ale čistý příjem o 60,2 miliardy korun vyšší. Podle ministerstva financí je to dáno dvěma faktory.

V roce 2015 bylo čerpání výrazně navýšeno uvolněním plateb, které byly v předcházejících letech pozastaveny, a tudíž nevypláceny. Druhým vlivem pak je ukončování programového období 2007 až 2013 a s tím související přirozený menší tok peněz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko dostalo z EU víc peněz, než odvedlo. Čistý příjem je téměř 67 miliard korun. Komentuje ekonom a člen EHSV Petr Zahradník

Klíčovou úlohu v prvním pololetí letošního roku sehrálo podle ministerstva čerpání prostředků ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti dobíhajícího programového období 2007 až 2013.

Na politiku soudržnosti Česko celkově za první pololetí letošního roku obdrželo 64,3 miliardy.

Příjmy ze Společné zemědělské politiky činily 21,7 miliardy korun, z toho objem přímých plateb 18,2 miliardy korun.

Podle ekonoma a člena Evropského hospodářského a sociálního výboru Petra Zahradníka ale už Česko v příštích letech s podobně vysokými příjmy počítat nemůže.

„V současné době jedeme podle programového období 2014 až 2020, ve kterém i jako země máme o více než 100 miliard korun méně. Čím více budeme bohatnout, tak tím méně na nás připadne z evropského rozpočtu,“ vysvětlil Zahradník.

Celkově od vstupu do EU v květnu 2004 tak ČR do konce letošního června zaplatila do rozpočtu EU 448,5 miliardy korun a získala z něj 1076,3 miliardy korun. Celkově tak ČR dosud získala z EU o 627,8 miliardy korun více, než do něj odvedla.

Stejně na tom jsou podle posledních údajů Evropské komise z roku 2014 země, které vstoupily do unie v roce 2004 spolu s Českem. Naopak objem odvodů nad příjmy převažuje o původních zemí EU, jako jsou Německo, Francie a Itálie.

V roce 2014 tak bylo největším přispěvatelem do rozpočtu EU Německo, které odvedlo přes 15,5 miliardy eur (cca 419 miliard Kč) více, než z něj dostalo. Naopak největším příjemcem peněz bylo Polsko, které získalo z rozpočtu EU o 13,7 miliardy eur více, než do něj odvedlo.

Čistá pozice ČR vůči rozpočtu EU | Foto: ČTK

Tereza Chlubná, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme